Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hollanda ve Çin Bira Devleri 3.1 Milyar Dolarlık Anlaşma için El Sıkıştı!

Hollandalı bira devi ile Çinli CR Beer'ın 3.1 milyar dolarlık anlaşmaya imza attıkları belirtildi. Detaylar haberimizde;
Hollanda ve Çin Bira Devleri 3.1 Milyar Dolarlık Anlaşma için El Sıkıştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hollandalı bira üreticisi Heineken, Pekin merkezli China Resources Beer ile 3.1 milyar dolarlık bir ortaklık gerçekleştirdi. Anlaşmanın, Heineken, InBev ve Carlsberg gibi bira devlerinin gelişmekte olan pazarlarda kıyasıya bir rekabet içinde olduğu şu dönemlerde imzalanması dikkat çekti.

İşte bu noktada; Heineken ile China Resources Beer’ın dünyanın en büyük pazarında liderlik koltuğuna oturabilmek için el sıkıştığı açıklandı. Anlaşmaya göre, dünyanın 2 numaralı bira üreticisi Heineken’in CR Beer’dan 3.1 milyar dolar ya da 24.35 milyar Hong Kong doları karşılığında % 40 hisse satın alacağı belirtildi.

Heineken’in bu sayede dünyanın en hızlı büyüyen premium bira sektörlerinden biri olan Çin’de güçlü bir dağıtım ağına ve erişime sahip olacağı kaydedildi.

Heineken ile China Resources Beer’ın Dev Anlaşma Diğer taraftan; CR Beer’ın sahibi China Resources Enterprise’ın da Heineken hisselerinin % 0.9’unu 464 milyon euro (537.5 milyon dolar) karşılığında satın alacağı bildirildi. İki şirket yaptıkları ortak açıklamada; kombine işlemlerin Heineken tarafından 1.9 milyar euro (2.2 milyar dolar) net yatırımla sonuçlanacağını dile getirdi.

China Resources Beer’ın Başkanı Chen Lang de konuya ilişkin açıklamasında Çin bira pazarının bu yeni döneminde Premium segmentin giderek daha fazla önem kazanacağını söyledi.

Heineken ile China Resources Beer 3.1 Milyar Dolarlık AnlaşmaVe ortaklıkla ilgili; “Heineken’de Çin’deki işimizi büyütmemize yardımcı olacak ve şirketi Çin dışında genişletecek inanılmaz bir partner bulduk” ifadesini kullandı. Öte yandan; konuya yakından alakalı bir kaynak, işlemin yıl sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini ayrıca anlaşmanın Çin’de anti-tröst onayı alması gerektiğini söyledi. JP Morgan’ın Heineken’e tavsiye verirken, China Resources’ın da Nomura ile UBS’yi görevlendirdiği belirtildi.

First Shanghai Securities’in baş analisti Linus Yip de anlaşmanın her iki şirket için de kazan – kazan anlaşması olduğunu vurguladı.

Heineken ile China Resources Beer 3.1 Milyar Dolarlık Anlaşma YaptıCR Beer’ın ortaklık yoluyla kısa vadede büyük bir premium bira portföyü kazanacağını, uzun vadede ise Snow markasını dünya çapında genişletme fırsatı bulacağını kaydetti. Ayrıca anlaşmanın China Resources Beer’ın pazar payını genişletmesine ve Tsingtao Brewery gibi Çin rakiplerini yenmesine yardımcı olacağını aktardı.

Sonuçta; Çin’de bira tüketimi şarap gibi alternatifler ve değişen tüketici tatları nedeniyle 2013’ten bu yana düşüş gösterirken Euromonitor verilerine göre premium beer kategorisi 2012’den bu yana iki haneli artış göstermişti.

Yani giderek daha özel ve bireysel ürünler isteyen kozmopolit Çinli tüketicilerin artan talebinin, küresel bira üreticilerinin dünyanın en büyük bira pazarında yüksek karlar elde etmesine yardımcı olması bekleniyor. Bu noktada CR Beer ile Heineken anlaşmasının analistin de söylediği gibi her iki tarafa da kazandıracağı görüşü gayet makul olarak kaydediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu