Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hedge Fonlarından 2008 Krizinden Bu Yana En Uzun Aylık Çıkış Oldu

Aralık ayında 2008 finansal krizinden bu yana en büyük hedge fon çıkışı olurken, 2019 yılının tamamındaki net çıkış 98 milyar dolara ulaştı.
Hedge Fonlarından 2008 Krizinden Bu Yana En Uzun Aylık Çıkış Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

eVestment’in verilerine göre geçtiğimiz yılın son ayında yatırımcılar hedge fonlarından 16 milyar dolarlık çıkış yaptı. Bu tutar 2008 yılında yaşanan finansal krizden bu yana görülen en uzun aylık çıkış serisi olarak kaydedildi. 2019 yılında hedge fonlarında gerçekleşen toplam çıkış miktarı ise 98 milyar dolar ile son üç yılın en büyüğü olarak dikkat çekti.

Aralık ayındaki 16 milyar dolarlık çıkış, sektördeki varlıkların %3’üne tekabül ediyor.

Hedge Fonları Çıkış2018 yılının tamamında 37,2 milyar dolar olan net çıkış, geçen yıl 98 milyar dolara yükseldi. Uzmanlar yüksek ücretlerin ve zayıf performansın yatırımcıların söz konusu fonlara ilgisini azalttığını belirtiyor.

Bu durumun hedge fonlarını baskı altında bıraktığı söylenirken, söz konusu çıkışların devam edebileceği öngörülüyor. 2019 yılında en iyi performans sergileyen hisse senedi fonlarından bile 27,5 milyar dolarlık çıkış olduğu görüldü.

Mortgage’a dayalı menkul kıymetlere giriş olurken, bu iki fon 16,5 milyar dolar ve 10,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Analistler hedge fonlarından bu denli büyük çıkış olmasının en büyük sebeplerinden birisinin yıllık %31 getiri sağlayan S&P 500 Endeksi’nin gerisinde kalması olduğunu belirtiyor.

Çin yuanı koronavirüsün yarattığı endişeyle %0,22 ekside seyrediyor.

Çin YuanıÇin’de ortaya çıkan virüs salgını tüm dünyanın gündemine otururken, hisse senetleri, petrol ve altın olmak üzere tüm enstrümanlarda etkileri görülmeye başladı. Asya para birimlerinin çoğu virüs salgını endişesiyle geriledi.

Singapur’daki Australia & New Zealand Banking Group analisti Khoon Goh, virüsün ekonomi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için henüz erken olduğunu söyledi. Virüsün yayılma hızının ve kontrol altına alınıp alınmayacağına dair gelişmelerin yakından takip edileceğini belirtti. Piyasanın asıl tepkisinin ise bu soruların cevapları ortaya çıktıktan sonra görüleceğini ifade etti.

Çin yuanı gün içerisinde 0,8539’a kadar geriledi. Güney Kore wonu %0,03 gerilerken, Tayland bahtı Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye indi. İnişli çıkışlı seyreden Filipin pezosu ise şu sıralar %0,25 artıda 0,1166 liradan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu