Yatırım yapmaya başla!

Hedef Fiyatı 2550 Dolar Olan Analist: Amazon 25 Yılda Ders Çıkarılacak Bir Dizi Strateji Geliştirdi

Bu hafta 25 yaşına giren Amazon, şirket hakkında en iyimser olan analistlerden birine göre geçmişten ders çıkarıyor. İşte analistin görüşünü destekleyen gerçekler;
Hedef Fiyatı 2550 Dolar Olan Analist: Amazon 25 Yılda Ders Çıkarılacak Bir Dizi Strateji Geliştirdi

Bu hafta 25. yaşını kutlayan Amazon, çeyrek asırlık varoluşunda kabaca 1 trilyon dolarlık hissedar değeri yaratmayı başardı. Ve bunu, e-ticarete hükmederek, devasa bulut bilişim altyapısını sunarak, Alexa teknolojisi ile ev asistanları alanına liderlik ederek, elbette son zamanlarda giriş yaptığı sektörlerde ilerleyerek yaptı.

Amazon’un Wall Street’teki en iyimser analistlerinden biri olan D.A. Davidson’dan Tom Forte da şirketin başkalarının öğrenmesi, hatta kopyalaması için bir takım stratejiler geliştirdiğini belirtti.

Düşüncesine gerekçe olarak örnek gösterdiği ilk şey ise Amazon’un rakiplerine değil, müşterilerine odaklandığı gerçeği oldu.

Tom Forte Amazon Rekabet Değil Müşteri Odaklı Jeff Bezos’un başarı hikayesinde de belirtildiği gibi kendisi 1994 yılında şirketini online bir kitapçı olarak başlattığından bu yana müşteri memnuniyetine takıntılı olmuştur. Analist Forte de rekabete değil, müşterilere odaklanmanın Amazon’un en önemli kalıcı kalitesi olduğunu vurguladı. Son örneklerden birinin de özel etiket işinin olduğunu dile getirdi. Nitekim Amazon müşterilerinin en çok istediği şeyi gördüğü ve bunu kendi markalı sürümünü oluşturarak en düşük fiyata sunmaya çalıştığı yerdi.

Amazon’un yinelemeye de önem verdiğini söyleyen analist, Kindle e-okuyucunun genel amaçlı tabletlere ayak uydurmak için gelişmeye devam ettiğini vurgulayarak tezini destekledi.

Tom Forte Amazon Yenilemeye Önem VeriyorAyrıca Echo da basit bir ses yardımcısından, geliştiricilerin müşterilere her türlü yardımı sağlayabilecekleri bir platforma dönüşmüştü. En düşük fiyatları, en büyük seçimi ve en hızlı teslimatı yapmaya odaklanarak müşteriler geri gelmesini sağlayan Amazon için bir çark yaratmak da önemli. Son örneği Amazon’un Prime müşterileri için günlük gönderim başlatmasıydı ki bu Amazon’un kısa vadede maliyetlerini artırmasına rağmen son zamanlarda yapılan RBC araştırması, müşterilerin daha fazla para harcadıklarını ve firmaya daha sadık olduklarını gösterdi.

Değişikliği de benimseyen Amazon, 2019 yılında satın aldığı online ayakkabı satıcısı Zappos’tan edindiği bu temel değeri de bünyesine kattı.

Tom Forte Amazon Kendini Geliştiriyor Zira Amazon Web Services, teknoloji değiştikçe geliştiricilerin talep ettiği yazılımları sağlama konusunda usta olduğunu kanıtlayarak akıllı ev pazarında Ring gibi önemli satın alımlar yaptı. Analist Forte’nin, “bir strateji olarak para kaybetmek, Amazon bu işi ustaca yaptı” dediği yöntemde ise firma, gerçek kazançlar gösterse de hala Apple, Microsoft gibi devlerden daha ince marjlar sergilemeye devam etti.

Raporunda Forte, Amazon’u yetersiz kaldığı iki alanı söylemekten de geri kalmadı. Bunlar Forte’ye göre akıllı telefonlar ve Çin e-ticaretiydi. Amazon’un sınır ötesi satışlara odaklanmak için Çin pazarındaki işini kapatacağı açıklaması kısa süre önce gelmişken, Forte’nin yorumu dikkat çekti.

Çin e-ticaretinin büyük bir başarısızlık olduğunu kaydeden analist, kaç kez başarısız olursa olsun Çin’de başarılı bir strateji bulmaya devam etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Bezos’un yerine kimin geçeceği dahil olmak üzere önümüzdeki 25 yıl boyunca Amazon için dört önemli risk gördüğünü bildirdi. Bir tanesini de düzenleyicilerden ve milletvekillerinden müdahale olarak aktardı. Kısa vadede Amazon’un bu zorlukları aşmasını bekleyen Forte, 2,550 dolarlık bir fiyat hedefine sahip olduğunu da hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum