HBO Siber Saldırıya Uğradı, Game of Thrones’un Senaryosu Çalındı!

Siber saldırıdan nasibini alanlar arasına HBO da girdi. ABD’nin önde gelen ve Game of Thrones’un da yayıncılığını yapan kanal hacklendi. İşte detaylar:

Son yılların en popüler yabancı dizisi olan Game of Thrones, bu kez farklı bir şekilde gündeme geldi. Çünkü konu yeni bölümlerde neler yaşanacağı, oyuncuların ne kadar para kazandığı ya da benzerleri falan değil! Diğerlerinden farklı olarak bu kez, dizinin senaryosunun çalınmış olduğu ve internete sızdırılabileceği söyleniyor. Ve kazancı 5 milyar dolar olan dizinin hayranları olarak sevinmeli mi yoksa üzülmeli miyiz bilemem ama ayrıntılar şu şekilde;

Hollywood sektöründe yaşanan bir diğer siber saldırı da HBO’ya yapıldı. Haberin bu kadar ses getirmesinin nedeni ise elbette Game of Thrones’un hedef olması!

Game of Thrones’un hedef oldu

Dijital dünyanın tüm nimetlerinden faydalanan eğlence sektörünün bu özelliği bir tehdit olabiliyor. Zira gördüğümüz gibi hackerlar, dur durak bilmeden verileri elde etmeye çalışıyor.

HBO, bütün yapımlarının güvenliği için elinden geleni yapıyor olsa da Game of Thrones’un sızdırılma ihtimaline karşı ekstra bir çaba sarf ediyordu. Ancak yayıncının uğraşları pek işe yaramamış gibi!

HBO Game of Thrones’un güvenliği için çalışıyor

Kanal tarafından yapılan resmi açıklamaya göre; sunucular 1 kişi tarafından hackendi ve Ballers ile Room 104 isimli dizilerin yeni bölümleri internete yüklendi.

Hackerların hangi bilgileri kopyaladığı henüz bilinmese de HBO’nun 1.5 TB’lık dosyasının çalınmış olduğu biliniyor.

 HBO’nun 1.5 TB’lık dosyasının çalınmış olduğu biliniyor

Kanal yetkilileri; “Veri koruması HBO’nun en büyük önceliğidir ve elimizdeki verileri korumak bizim en önemli sorumluluğumuzdur.” şeklinde açıklama yaptı. HBO, ayrıntılı bilgi vermese de Game of Thrones’un dördüncü bölümünün senaryosunun da çalınmış olduğu söylentiler arasında.

Tüm bunlara ek olarak; bilgisayar korsanlarının çaldığı veriler içinde yayınlanmamış bölümlerin yanı sıra çalışanların verileri ve finansal bilgiler de yer alıyor. Anlayacağınız; HBO’nun işi pek de kolay olmayacak gibi. Bakalım, Game of Thrones’un yayıncısı bu siber saldırıdan ne kadar zararla kurtulacak?

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı