Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran’da Yurt İçi Üretici Fiyatları Aylık Bazda Yüzde 0,09 Arttı

TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre; yurt içi üretici fiyat endeksi, aylık bazda yüzde 0,09 oranında artış gösterdi.
Haziran’da Yurt İçi Üretici Fiyatları Aylık Bazda Yüzde 0,09 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre; yurt içi üretici fiyat endeksi (YÜ-ÜFE), Haziran ayında Mayıs ayına göre yüzde 0,09 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,09 oranında artarken, bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 25,04 oranında artış kaydetti. Haziran TÜFE’si ise aylık yüzde 0,03 artış gösterdi.

12 aylık ortalamalara göre; yurt içi üretici fiyat endeksi yüzde 32,81 oranında artış gösterdi.

Haziran Yıllık Yİ-ÜFE DeğişimiYİ-ÜFE bir önceki yılın Haziran ayında yüzde 23,71 oranında artış gösterirken, 2019 Haziran ayında yüzde 25,04 oranında arttı. Geçen yılın Temmuz ayında görülen Yİ-ÜFE seviyeleri yakalanırken, 2018 yılının Eylül ayında görülen yüzde 46,15 oranındaki zirvenin ardından başlayan düşüşün devam ettiği görülüyor.

2019 yılının başından bu yana Mart ve Nisan Yİ-ÜFE verileri dışında bir önceki aya göre daha düşük bir artış söz konusu olmuştu. 2019 yılının Mayıs ayında bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 28,71 oranında artan Yİ-ÜFE, 2019 yılının Haziran ayında, 2018’in Haziran ayına göre yüzde 25,04 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri incelendiğinde madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,50 artış gözlendi.

Haziran Yıllık Yİ-ÜFE Sektör DeğişimiMadencilik ve taşocakçılığı sektörü, bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 22,15 oranında artarken, 12 aylık ortalamalara göre değişimi yüzde 26,72 oranında artış olarak yansıdı. Bir önceki yılın Aralık ayına göreyse yüzde 11,98 oranında değişti.

İmalat sanayi sektörünün bir önceki aya göre değişimi, yüzde 0,45 düşüş olurken, geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 8,16 oranında arttı. 12 aylık ortalamalara göreyse yüzde 31,20 oranında artışa işaret etti. Elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe Mayıs ayına göre yüzde 7,83 artış yönünde değişim gözlenirken, geçen yılı Haziran ayına göre yüzde 54,20 artış gözlendi.

Su teminin de Mayıs’a göre yüzde 0,43 oranında artış, geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 4,04 oranında düşüş yaşandı.

Haziran Yıllık Yİ-ÜFE Ana Sanayi Grupları DeğişimiSu temini sektöründe bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,26 oranında eksi yönde değişim görülürken, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 4,09 artı yönde değişim gözlendi. Aylık bazda en fazla artış, elektrik gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 7,83 oranı ile gerçekleşti. Ham petrol ve doğal gaz bir önceki aya göre yüzde 4,44 artarken, kağıt ve kağıt ürünleri yüzde 2,19 oranında artış gösterdi.

Aylık bazda en çok azalan sektör ise yüzde 11,79 ile kok ve rafine petrol ürünleri oldu. Bir önceki aya göre basım ve kayıt hizmetlerinde yüzde 4,10 oranında azalma görülürken, ana metallerde yüzde 2,70 oranında azalma görüldü. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre aylık en fazla artış dayanıklı tüketim malında ve yıllık en fazla artış enerjide gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu