Paylaşım

Haziran Toplantısı Öncesi Yellen’in Açıklamaları Hangi Yönde Olacak?


 

Piyasaların dikkatle takip edeceği ve bugün gerçekleşecek FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamaları hangi tonda olacak? Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Piyasalarda geçtiğimiz haftadan bu yana, ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki ay içerisinde gerçekleştireceği toplantısında faiz artırımına gideceği beklentisi oluşmuş durumda. Piyasalarda oluşan bu algının temel nedeni ise FED’in Nisan ayına ilişkin tutanakların kamuoyuna açıklanması oldu. Tutanaklarda Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, enflasyonun iyileşmesi halinde Haziran ayında faiz artırımının mümkün olacağını dile getirmişlerdi. Uzmanlar ise tutanaklarla ilgili yaptıkları yorumlarda, faiz artırımının masada bulunacağını ifade etmişlerdi. Uzmanların tutanaklarla ilgili yorumlarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Hafta içerisinde ise piyasalarda oluşan FED’in faiz artırımına gideceğine yönelik algı giderek kuvvetlendi. Piyasalardaki bu algının kuvvetlenmesinde başrol, FED başkanlarının oldu. Özellikle San Francisco FED Başkanı John Williams ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren’in açıklamaları gündemde bomba etkisi yaratmıştı. Williams ve Rosengren hafta içerisinde gerçekleştirdikleri açıklamalarda, mevcut şartlar içerisinde Haziran ayında faiz artırımının mümkün olduğunu dile getirmişlerdi. Williams ve Rosengren’in açıklamalarından öne çıkan bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

FED’in faiz artırımını destekleyen süreçten geçildiği bugünlerde, tüm dikkatler FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarına çevrilmiş durumda. Başkan Yellen, bugün Harvard Üniversitesi’nde yerel saat ile 13.15’te önemli açıklamalarda bulunacak. Peki, Yellen’in açıklamaları hangi tonda olacak? DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, bu sorunun cevabını bugün kamuoyuna açıkladı. Gundlach’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Güvercin tonda bir konuşma bekliyorum…”

Başkan Yellen’in açıklamalarına saatler kala Gundlach gerçekleştirdiği değerlendirmesinde, piyasaların bugün Yellen’in konuşmasına odaklandıklarını ve FED’in faiz artırımı konusunda izleyeceği yol haritasıyla ilgili olarak işaretler arayacaklarını söyledi. Yellen’in güvercin tonda konuşma yapmasını beklediğini belirten Gundlach, traderlerin faiz artırımı olasılığını yüzde 50’in üzerine çıkarmaması durumunda FED’in Haziran ayında faiz artırımından kaçınmak isteyeceğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Gundlach, vadeli işlemlerin şimdilik yüzde 28 olasılığa işaret ettiğini belirterek; faizlerin artırılması yönündeki tehditin yatırımcıları korkutmadığını ifade etti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın