Yatırım yapmaya başla!

Haziran Seçimi Sonrası Ekonomi Düzelecek mi?

Haziran Seçimi Sonrası Ekonomi Düzelecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın ikinci yarısında gıda fiyatlarında yapılacak düzenlemelerden sonra TÜFE’deki düşüşün daha belirgin hale geleceğini ifade etti.

Erdem Başçı Washington DC’de yaptığı sunumda, küresel büyümedeki yavaşlığın Türkiye ekonomisi için hem fırsat hem zorluk doğurabileceğini belirtti. Başçı, yapısal reformların ve Avrupa’daki iyileşmenin dengeli büyümeyi destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Cumartesi günü Kocaeli’de bir açılış töreninde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12 yılda hemen her alanda gelişme gösterdiğini belirtti. Ekonomi alanında da büyük atılımlar yapıldığını belirten Erdoğan, AK Parti’nin iktidara geldiği dönemde 230 milyar dolar olan gayri safi milli hasılanın şu an 840 milyar dolar olduğunun da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu aralar piyasalardaki kur sebebiyle 800 milyar dolar civarına düşen bu rakamın ekonomide yaşanan geçici bir kriz olduğunu ve en kısa sürede aşılacağını ifade etti. Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının 2030 yılında 2 trilyon dolara ulaşacağını belirten Erdoğan, bunun için Türkiye’nin güçlü olmasını, kendisine güvenmesini ve çok çalışması gerektiğini belirtti.

Erdoğan ekonomide son dönemde yaşanan dalgalanmalarla ilgili olarak; 2008’de yaşanan küresel krizin Türkiye’yi teğet geçeceğini söylediğini, aldıkları önlemler sayesinde Türkiye’nin bu durumdan etkilenmesine izin vermediklerini ifade etti. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti, “Küresel düzeydeki ekonomik çalkantıların da bir dengeye oturmasıyla Türkiye 2023 ekonomik hedeflerine odaklanacak ve daha güçlü şekilde yoluna devam edecektir”.

Ekonomideki bu dalgalanmaların seçim sonrası düzeleceği kanaatinde olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e göre dalgalanmaların sebebi dış kaynaklı.

Herkesin kardeşlik ve Türkiye için çalışması gerektiğini söyleyen Şimşek, bugün yaşanan bazı sıkıntıların kısmen dışarıdan kaynaklandığını kısmen de seçimle ilgili yaşanan belirsizlik olduğunu söyledi. Seçimlerin geçmesiyle birlikte bu sıkıntıların da son bulacağını ifade eden Şimşek Türkiye ekonomisinin çabucak toparlanacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum