Paylaşım

Haziran Şampiyonu Euro Oldu


 

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayı “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını” açıkladı. TÜFE ve Yİ-ÜFE indirgendiğinde, Haziran ayının en çok kazandıranı Euro oldu.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde, Haziran aynın en çok kazandıranı Euro oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayı “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarına” göre; aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2.45, TÜFE ile indirgendiğinde %3.24 ile Euro oldu.

TÜİK verilerine göre Yİ-ÜFE indirgendiğinde, dolar %1.87, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %0.52, külçe altın %0.43, mevduat faizi %0.15 reel getiri sağlarken; BIST 100 Endeksi %4.53 kayıp yaşadı.

TÜFE ile indirgendiğinde ise, dolar %2.64, DIBS %1.29, külçe altın %1.20 ve mevduat faizi %0.91 reel getiri sağladı. BIST 100 Endeksi burada da yatırımcısını zarara uğrattı ve %3.80 kayıp yaşadı.

Yİ-ÜFE ve TÜFE’nin 3 aylık verilerine bakıldığında en çok kazandıran Euro, en çok kaybettiren ise BIST 100 Endeksi oldu. 6 aylık değerlendirmede ise en çok kazandıran dolar olurken, en çok kaybettiren yine BIST 100 Endeksi oldu.

Avrupa liderleri Yunanistan sorununa çözüm bulmak için, geçtiğimiz günlerde Brüksel’de bir araya gelmişlerdi. Ancak bir uzlaşma sağlanamayan bu toplantının Pazar günü yeniden yapılmasına karar verildi.
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Yunanistan için iyimser olmadığını ifade etti ve Pazar gününe kadar süre verdi. Bununla birlikte Euro 5 haftanın en düşük seviyesini gördü.

New York’taki Sumitomo Mitsui Banking Corp. döviz yöneticisi Masato Yanagiya; “Yunanistan meselesi önümüzde. Kişisel olarak Grexit ihtimalini %50 olarak görüyorum. Eğer Euro çok hızlı gerilerse, çok hızlı sıçraması da mümkün,” şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro kullanımının yaşanan kriz sürecine rağmen sabit kaldığını ve yeniden toparlanmaya başladığını ifade etti. Draghi’nin yayımladığı “Euro’nun Uluslararası Rolü” adlı raporda; Euro’nun döviz rezervi olarak sabit kaldığı, 2014 ve 2015 yılında genel olarak fonlama amaçlı kullanıldığı bildirildi.

Euro-dolar paritesindeki fiyat dalgalanmalarının göstergesi 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Euro, dolar karşısında %0.8 yükseldi ve 1.1034 dolara geldi. Yen dolar karşısında 121.38 yen olurken, Euro karşısında 134.38 yene ulaştı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın