Yatırım yapmaya başla!

Beklentilerin Üzerinde Gelen Haziran Enflasyonu için Uzmanlar Yükselişe İşaret Ediyor

Beklentilerin çok üzerinde gelen Haziran ayı enflasyon rakamları sonrasında uzmanlar beklentilerini yukarı yönlü revize etti. İşte uzmanların enflasyon yorumları:
Beklentilerin Üzerinde Gelen Haziran Enflasyonu için Uzmanlar Yükselişe İşaret Ediyor

Merakla beklenen Haziran enflasyon rakamları saat 10:00 sularında açıklandı. Beklentilerin üzerinde gelen veriler, yılın geri kalanı için yapılan yorumların yukarı yönlü revize edilmesine neden oldu. TÜFE, yıllık bazda yüzde 15,39 oranında yükseliş ile tarihi zirveyi görürken, Yİ-ÜFE 2003 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeyi kaydetti. Uzmanlar ise en kötünün henüz görülmediğini dile getiriyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ise çözüm yolunu anlattı.

İnanç Sözer; zayıf Türk lirası, yükselen emtia fiyatları ve gıda da beklenenin üstündeki fiyat artışı ile enflasyonun kötüleştiğini söyledi.

Turkey Macro View Consulting Yönetici Direktörü olan İnanç Sözer, Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede, “Temmuz’da TL’de stabilizasyon görmezsek, maliye politikası yoluyla verilen fiyat artışlarının sübvansiyonları devam etmezse önümüzdeki dönemde de enflasyonun hızlandığını görebiliriz,” ifadelerini kullandı.

ING Economics ise Türkiye’de enflasyonun üçüncü çeyrekte daha da yükselebileceğini öngörüyor.

ING Economics Haziran Enflasyon Yorumu

ING Economics tarafından hazırlanan analiz raporunda; Haziran ayı enflasyon verilerinin ve fiyat dinamiklerinin, son dönemde yumuşayan talep koşullarına rağmen maliyet unsurlarının tetiklemesiyle birlikte daha da kötüleştiğini gösterdiğinden bahsetti. Ayrıca “enflasyondaki yükselişin ve enflasyon beklentilerindeki süregelen bozulmanın fiyatlama davranışları üzerinde daha fazla risk oluşturmaya devam ediyor,” ifadelerine yer verildi.

Kurum, 24 aylık enflasyon beklentilerinin ise önümüzdeki dönemde çift haneye ulaşma ihtimalinin muhtemel olduğunu da düşünüyor. Dolayısıyla enflasyonun üçüncü çeyrekte daha da yükselmesini öngörüyor. Raporda, Türk lirasının performansının ve gıda fiyatı dinamiklerinin önemli risk unsurları olmayı sürdüreceği de belirtildi.

Rabobank ise dolar kurunda aşağı yönlü hareketlerin ticaret savaşı endişeleriyle sınırlı kaldığını ifade ediyor.

Rabobank Haziran Enflasyon Yorumu

Enflasyon verisi sonrasında değerlendirme raporu yayınlayan Rabobank, çoğunlukla Türk lirası ile Merkez Bankası’nın duruşuna ilişkin noktalara değindi. Rabobank Gelişen Piyasalar Döviz Stratejisti olan Piotr Matys, yuanın istikrar kazanmasıyla birlikte Afrika, Orta Doğu, Merkez ve Doğu Avrupa (CEEMEA) paraları üzerindeki satış baskısının azaldığına değindi. Buna rağmen Türk lirasının bu durumun dışında kaldığına dikkat çekti.

Matys, TCMB’nin 24 Temmuz’daki toplantısında faiz artırımına gideceği yönündeki beklentinin dolar kurunu sürdürülebilir şekilde yukarı yönlü hareket etmekten alıkoyabileceğine de dikkat çekti. Kurun aşağı yönde hareket etme potansiyelinin küresel ticaret savaşları riskiyle sınırlı kaldığını da sözlerine ekledi. Tüm bunlara ek olarak TCMB’nin bağımsızlığına ilişkin piyasa endişelerinin de etkili olabileceğini ifade etti.

Timothy Ash ise TCMB’nin şahinvari kimliğini göstermesine yönelik baskının yeniden arttığını dile getirdi.

Bluebay Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Timothy Ash, Twitter hesabından açıklama yaptı ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının çok kötü olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın şahinvari bir tutum izlemesi için gerekli koşulların oluştuğuna değindi. Ayrıca bu durumun, TCMB’nin faizler konusunda erken hareket etmeyi başaramamasının ve liradaki zayıflamanın bir bedeli olduğunu düşünüyor.

Medley Global Advisors’dan gelen yorumda da enflasyon verisinin TCMB üzerindeki baskıyı artırdığına yer verildi.

Medley Global Advisors Haziran Enflasyon Yorumu

Medley Global Advisors Üst Düzey EMEA Analisti Nigel Rendell, “bunlar gerçekten çok kötü rakamlar,” ifadesini kullandı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının TCMB üzerinde yeniden faiz artırması için büyük bir baskı oluşturduğunu dile getirdi. Aynı zamanda TCMB’nin enflasyonun çizdiği eğriyi kırması için 24 Temmuz toplantısında kayda değer bir miktarda faiz artırması gerektiğini ifade etti.

Goldman Sachs ise çekirdek enflasyonunun Eylül ayında yüzde 15’i aşmasını bekliyor.

Goldman Sachs Haziran Enflasyon Yorumu

Goldman Sachs Ekonomik Araştırma Birimi tarafından hazırlanan raporda, Eylül ayında yüzde 15’in hafif üzerinin görülmesi ve ardından kademeli bir azalma gerçekleşmesi durumundan bahsedildi. Aynı zamanda “meyve ve sebze fiyatlarındaki yüksek volatilite alındığında, manşet enflasyon tahminlerine yönelik büyük belirsizlik var,” ifadelerine yer verildi. Sonuçta da çekirdek enflasyon tahminini 2018 yılı sonu için yüzde 14’e yükseltti.

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise enflasyon tahmini yüzde 16’ya yükseltti.

Muammer Kömürcüoğlu Haziran Enflasyon Yorumu

Bloomberg HT Akıllı Para programına konuk olan Muammer Kömürcüoğlu, “beklentilerde sapmanın temel kaynağı gıda ama diğer yandan çekirdek enflasyona bakıyoruz, o da oldukça yüksek. Üretici fiyatlarından gelen bir baskı da var. Önümüzdeki dönemde de ÜFE’den daha fazla baskı gelecek,” dedi. Beklentilerini yukarı yönlü revize ederek, yıl sonu tahminlerini yüzde 14’e revize ettiklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum