Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Yarısına Ait Enflasyon Verileri Öncesinde Uzmanların Beklentileri ve Yorumları

Bu haftanın en önemli gündem maddesi olan enflasyon rakamları yarın açıklanacak. İşte piyasalara yön verecek veri öncesinde uzmanların beklentileri ve yorumları;
Yılın İlk Yarısına Ait Enflasyon Verileri Öncesinde Uzmanların Beklentileri ve Yorumları

Haziran ayına ait enflasyon rakamları yarın açıklanacak. Dolar kuru başta olmak üzere piyasalarda etkili olması beklenen enflasyonun, yükseleceğine dair beklentiler sürüyor. Sabah saatlerinde doların küresel alanda yükselmesi ile 4,64’e ulaşan kurun, yarın gelecek veriye göre yön belirlemesi bekleniyor. Yurt dışı basınında ise yayınlanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığı dile getiriliyor. Bu sansasyonlar etrafında uzmanların yorumları ve beklentileri şekilleniyor.

Uzman yorumlarına göz attığımız zaman; Haziran ayında azalan, yıl sonunda ise artan bir enflasyona işaret edildiğini görüyoruz.

Haziran'da Azalan, Yıl Sonunda Artan Enflasyon Tahminleri

Mayıs ayında yüzde 12,15 ile tahminlerin üzerinde gelen yıllık enflasyon ve son 15 yılın zirvesini gören ÜFE sonrasında, Haziran ayına ait beklentiler de yukarı yönlü revize edilmişti. Buna karşın seçimlerde salt çoğunluğu elde eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belirsizliği ortadan kaldıracak olması, uzman yorumlarının yön değiştirmesine neden oldu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketinden çıkan sonuca göre Haziran ayında enflasyon yüzde 1,3 gerileyecek.

Bloomberg HT Haziran Enflasyon Beklenti Anketi

Aynı ankete göre yıllık enflasyon artarak yüzde 13,9’a yükselecek. Mayıs ayında yüzde 1,6 oranında gerçekleşen enflasyon, yıllık bazda yüzde 12,15 artmıştı. Yıllık ÜFE ise yüzde 20,16 ile 2013 yılından beri görülen en yüksek seviyeyi kaydetmişti. Çekirdek enflasyon da yüzde 12,64 ile tarihin en yükseğini kaydetmişti. Bu veriler ışığında yorum yapan uzmanlar, aylık bazda azalma görürken yıllık artışa bekliyorlar.

Gizem Öztok Altınsaç’ın yaptığı değerlendirmelerden edindiğimiz bilgilere göre; aylık enflasyon yüzde 1,6 – 1,7 olabilir.

Gizem Öztok Altınsaç Enflasyon Beklentisi

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan Gizem Öztok Altınsaç, yıllık enflasyon rakamının ise yüzde 14’ün üzerinde olabileceğini dile getirdi. Bunun nedenini ise “çünkü yüklü bir kur geçişkenliği var, ben yüzde 14,3 civarında bir yıllık enflasyon bekliyorum,” şeklinde açıkladı. Altınsaç, enflasyonda en kötüsünün görülmediğini de ifade ederek, yüzde 15 üzerinin görülme ihtimalinden bahsetti. 2 ay sonra kurda yeni bir hareketlenme veya yeni zam görülmezse; Temmuz – Ağustos aylarında görülebilecek yüksek rakamlardan itibaren düşüş olabileceğini söyledi.

TCMB’nin Haziran Beklenti Anketi‘ne göz attığımızda, TÜFE beklentisinin bu anket döneminde yüzde 0,82 olduğunu görüyoruz.
TCMB Haziran Ayı Enflasyon Beklentisi
Kaynak: TCMB

Bir önceki anket dönemde ise Haziran ayı TÜFE beklentisi yüzde 0,49’du. Temmuz ayı için TÜFE beklentisi ise bir önceki ankette yüzde 0,51 iken, bu anket döneminde yüzde 0,69 olarak belirlenmiştir. Ağustos ayına ait TÜFE beklentisi ise yüzde 0,54’tür.

TCMB Haziran Beklenti Anketi’nde, cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise bu anket döneminde yüzde 12,28 oranına yükselmiştir.
TCMB Yıl Sonu Enflasyon Beklentileri
Kaynak: TCMB

Bir önceki anket döneminde beklenti yüzde 11,07 idi. 12 ay sonra TÜFE beklentisi ise bir önceki ankette yüzde 10,15 oranındayken, bu anket döneminde yüzde 10,47’ye yükselmiştir. 24 ay sonraki TÜFE beklentisi ise önceki ve bu anket dönemlerinde sırası ile yüzde 8,98 ve yüzde 9,18 olarak belirlenmiştir. Gözler yarın açıklanacak gerçek rakamlarda olacak.

Şimdi Twitter’da enflasyon üzerine yapılmış kullanıcı yorumlarına göz atalım:

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum