Yatırım yapmaya başla!

Haziran Ayında En Çok Dolara Yatırım Yapan Kazandı

TÜİK tarafından hazırlanan rapora göre; geçtiğimiz ayın en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı dolar olurken, yıllık bazda en çok kazandıran Euro oldu.
Haziran Ayında En Çok Dolara Yatırım Yapan Kazandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan, Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları raporuna göre; Haziran ayında en çok reel getiri sağlayan dolar olurken, yıllık bazda en çok kazanç Euro’dan sağlandı. Altı aylık değerlendirmeye bakıldığında ise borsa yatırımcısının bir hayli zararda olduğu tespit edildi.

TÜİK verilerine göre; 2018 yılının Haziran ayında en yüksek reel getiriyi Amerikan doları sağladı.

Dolar, söz konusu dönemde yurt içi fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %1,40, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde %1,81 oranında kazanç getirdi. Üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %8,59, TÜFE ile indirgendiğinde %12,16 oranında reel getiri sağladı.

Haziran ayında Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %0,24, TÜFE ile indirgendiğinde %0,65 kazanç getirdi.

Aynı dönemde Yİ-ÜFE’de külçe altın %0,77, mevduat faizi %1,85, devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) %6,11, BIST 100 Endeksi %9,21 oranında gerileme ile yatırımcısına kaybettiren araçlardan oldu. TÜFE’de ise külçe altın %0,36, mevduat faizi %1,45, DİBS %5,72 ve BIST 100 Endeksi %8,84 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Bu arada haftaya yükselişle başlayan Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yükselişini hızlandırarak 100 bin puanın üzerini gördü. Saat 14:30’da ise 100.732 puandan işlem görüyor.

Yıllık değerlendirmeye göre en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı Euro oldu.

Euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %10,68, TÜFE ile indirgendiğinde %18,66 oranında kazançla, yatırımcısına en fazla getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu. Söz konusu dönemde DİBS yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Son olarak altı aylık değerlendirmeye baktığımızda; külçe altının Yİ-ÜFE’de %5,24, TÜFE’de %11,36 ile yatırımcısının yüzünü en çok güldüren finans aracı olduğunu görmekteyiz. Aynı dönemde en çok kaybettiren ise sırasıyla %24,19 ve %19,79 ile Borsa İstanbul 100 Endeksi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum