Yatırım yapmaya başla!

Haziran Ayında En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

TÜİK 2017 yılının, Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını yayımladı. Buna göre BIST 100 endeksi en çok kazandıran ve yatırımcısını memnun eden yatırım aracı oldu. Detaylar şöyle...
Haziran Ayında En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları raporunu yayımladı. 2017 yılının Haziran verilerine göre Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 endeksi; aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık bazda en fazla kazandıran yatırım aracı oldu.

Aylık en yüksek getiri yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %3,26, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %3,61 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

Detaylı kazanç oranlarına baktığımızda; yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde devlet içi borçlanma senedi (DİBS) %1,30, mevduat faizi %0,78, Euro %0,34 ve külçe altın %0,03 reel getiri sağladı. BIST 100 endeksinde işlem gören yatırım araçlarına tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bazında baktığımızda; DİBS’nin %1,64, mevduat faizinin %1,12, Euro’nun %0,68 ve külçe altının %0,37 oranında kazandırdığını görüyoruz. Bunlara zıt olarak dolar ise TÜFE ile indirgendiğinde yatırımcısına %1,03 oranında kayıp yaşattı.

Üç aylık dönemde BIST 100 endeksi TÜFE ile indirgendiğinde %8,65, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %8,80 oranıyla en fazla reel getiri sağlayan enstrüman oldu.

Yİ-ÜFE bazında bakıldığında üç aylık periyotta dolar %5,34, TÜFE ile indirgendiğinde 5,47 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık incelemede TÜFE ile indirgendiğinde %22,36, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %20,17 ile en yüksek kazanç sağlayan yatırım aracı oldu.

BIST 100 endeksi için yine yılın ilk yarısını kapsayan dönemde dolar; TÜFE ile indirgendiğinde %4,90, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,60 oranlarıyla yatırımcısına en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

Son olarak yıllık değerlendirmeye de baktığımızda, yatırımcısını en fazla memnun eden enstrümanın yine BIST 100 endeksi olduğunu görüyoruz.

Yıllık değerlendirmede; TÜFE ile indirgendiğinde %16,19, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %12,18 oranlarıyla en fazla getiriyi sağlayarak yatırımcısına kazanç sağladı. Kayıplara baktığımızda ise en fazla kaybettiren yatırım aracının DİBS olduğunu görmekteyiz. DİBS yıllık bazda TÜFE ile indirgendiğinde %3,72 ve Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,04 kayıp yaşattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum