Yatırım yapmaya başla!

Haziran Ayında Kurumlar Dövize, Bireyler Altına Yatırım Yaptı

Türkiye'deki milyonerler Haziran ayında en çok yatırımı dövize yaparken, bankalarda bulunan altın hesaplarının büyük kısmının bireysel yatırımcılara ait olduğu belirtildi.
Haziran Ayında Kurumlar Dövize, Bireyler Altına Yatırım Yaptı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre; Haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye’deki milyonerlerin hesaplarına 75 milyar liralık döviz, 16 milyar liralık Türk lirası cinsinden para ve 1 milyar liralık altın eklendi. Bunun yanında Haziran ayı itibarıyla bankalarda bulunan 4,2 milyar liralık altının büyük kısmının gerçek kişilerin hesaplarında olduğu tespit edildi.

Türkiye’de hesabında 1 milyon lira üzeri bakiye olan 143 bin 128 kişi bulunuyor.

Bu yılın Haziran ayı itibarıyla söz konusu mudilerin bankalardaki toplam mevduatı Türk lirası bazında 926 milyar 465 minyon lira. Bankalardaki mevduatın dağılımına bakıldığında ise 439 milyar 589 milyon lirasının yerel para cinsinden mevduat, 482 milyar 702 milyon lirasının döviz tevdiat hesabı ve 4 milyar 175 milyon lirasının kıymetli maden depo hesapları olduğu göze çarpıyor.

Milyonerlerin hesaplarında Haziran sonu itibarıyla 483 milyar liralık döviz bulunduğu bildirildi.

440 milyar liralık TL cinsinden para ve 4,2 milyar liralık altını geçerek, milyonerlerin en çok dövize yatırım yaptığı gözlendi. 2017 yılının sonunda milyonerlerin hesabında 3,2 milyar liralık altın, 408 milyar liralık döviz ve 424 milyar liralık Türk lirası cinsinden para bulunuyordu. Bu rakamlar doğrultusunda, geçen bir yıllık süreçte 1 milyar liralık altın, 75 milyar liralık döviz ve 16 milyar liralık Türk lirası cinsinden para eklendiği ortaya çıktı.

Bankalarda bulunun 4,2 milyar liralık altının büyük kısmı gerçek kişilerin hesaplarında bulunuyor.

Söz konusu dönemde milyoner olan gerçek kişilerin hesabında 3 milyar 243 milyon liralık altın bulunurken, ticari ve diğer kuruluşlarda 932 milyon lira düzeyinde altın olduğu bildirildi. Yani toplam tutarın %77,5’inin gerçek kişilerin hesaplarında olduğu gözlendi.

Milyoner ticari ve diğer kuruluşların hesabında yaklaşık 286 milyar 315 milyon lira karşılığında döviz bulunurken, bunun 189 milyar 140 milyon lirasının gerçek kişilerde, 7 milyar 246 milyon lirasının ise resmi kuruluşlarda olduğu belirtildi. Son olarak yerel para cinsinden mevduat gerçek kişilerde 143 milyar 987 milyon lira, resmi kuruluşlarda 70 milyar 286 milyon lira ve diğer kuruluşlarda 225 milyar 316 milyon lira olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum