Yatırım yapmaya başla!

Haziran Ayı Enflasyon Rakamları Beklentileri Karşılayabildi mi?

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksinde %0,27 oranında azalma oldu. Enflasyon verilerinin detayları ve ekonomistlerin tahminleri haberimizin devamında...
Haziran Ayı Enflasyon Rakamları Beklentileri Karşılayabildi mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre Haziran ayında TÜFE gerilerken Yİ-ÜFE’de artış oldu. Açıklanan enflasyon rakamları milyonlarca memurun maaşlarını da yakından ilgilendiriyor. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine göre %10,90 artış oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %0,27 oranında azaldı. Yİ-ÜFE ise aksi yönde bir hareket sergileyerek %0,07 oranında artış gösterdi.

Bir önceki aya göre gerileme gösteren TÜFE, 2016 yılının Haziran ayına göre %10,90 yükseldi. Geçen yılın Aralık ayına göre ise %5,89 artış gösterdi. Yİ-ÜFE’ye baktığımızda geçen yılın Aralık ayına göre %7,82, Haziran ayına göre ise %14,87 arttı. TÜFE’deki beklenti aylık olarak %0,10, yıllık %11,20 artış olması yönündeydi.

TÜFE’de aylık en fazla yükseliş %1,05 ile eğitim grubunda olurken onu %1,03 ile lokanta ve oteller, %0,52 ile çeşitli mal ve hizmetler, %0,48 ile ev eşyası ve %0,31 ile konut sektörü izledi.

Aylık bazda harcamalarda en fazla gerileyen %1,25 ile giyim ve ayakkabı grubu oldu.

Bunu takip eden sektörlerden gıda ve alkolsüz içeceklerde %1,06, ulaştırmada %0,84, haberleşmede %0,39, son olarak eğlence ve kültürde %0,14 düşüş gözlendi.

Yıllık olarak baktığımızda tüketici fiyatlarında en fazla artış %21,70 ile alkollü içecekler ve tütün sektöründe oldu.
Diğer harcama gruplarının yıllık seyri ise; gıda ve alkolsüz içeceklerde %14,84, ulaştırmada %14,07, sağlıkta %12,66, çeşitli mal ve hizmetlerde %11,84 artış gerçekleşti.

Ana harcama gruplarına bölgesel olarak bakıldığında geçen yılın Haziran ayına göre en yüksek artış %13,42, Aralık ayına göre ise %7,28 ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’da oldu.

On iki aylık ortalamaya göre en yüksek artış %10,74 ile Adana ve Mersin illerinde gerçekleşti.

Haziran ayı enflasyon verilerinin tahminlerinde ekonomistler sınıfta kaldı. 17 ekonomistin katıldığı ankete göre enflasyon beklentileri %0,82 ile %0,97 aralığındaydı.
Enflasyon rakamları milyonlarca memurun maaşlarını da etkiliyor. Buna göre memurlara %4 oranında yapılacak zamma bir de enflasyon verileri eklenecek ve %2,91 fark daha yansıyacak.

Memurlar bir yandan enflasyon verilerini beklerken, bir yandan da dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun müjdesini verdiği toplu sözleşme anlaşmasına odaklanmıştı. Toplu sözleşmeye göre enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Eğer 6 aylık değişim oranı %3’ü geçerse, memurlara enflasyon farkı ödeniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum