Paylaşım

Haziran Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı


 

Memur-Sen Konfederasyonu, Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre aylık 4.738 liranın altında kazanan 4 kişilik bir aile yoksul sayılıyor. Haberimizin detayları şöyle...

Memur-Sen Konfederasyonu, her ay düzenli olarak açlık ve yoksulluk sınırlarını açıklıyor. Her alanda kapsamlı bir araştırma sonucu hazırlanan Haziran ayı raporları da yayınlandı. Buna göre Türkiye’de yaşayan 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1.701 lira iken, yoksulluk sınırı 4.738 lira olarak belirlendi.

Haziran ayında bir önceki aya göre sebze, meyve ve yumurta türü gıda fiyatlarında ortalama %0,33 oranında bir artış gözlendi.

Memur-Sen araştırmalarına göre Haziran ayında, Mayıs ayına kıyasla en fazla artış %24,22 ile kivide oldu. Kiviyi %10,59 ile salatalık, %9,91 ile sivri biber, %9,87 ile elma ve %8,52 artışla limon izledi. Fiyatlarında en fazla düşüş yaşanan gıdaların başında %41.93 ile domates geliyor. Bunu takip edenler arasında; patateste %10,92, taze fasulyede %8,34 ve yumurtada %8,30 düşüş gerçekleşti.

Haziran ayı fiyatlarına göre ortalama %0,93 yükseliş kaydeden giyim sektöründe en fazla artış kadın terliklerinde oldu.

Mayıs ayına göre kadın terliği fiyatlarında %2,18 artış olurken; karışım kumaşlarda %1,48 ve kadın çorabı madde imalatında %1,46 oranında yükseliş gözlendi. Giyim fiyatlarında en fazla gerileme gösteren alan ise %7,11 azalışla kadın ceketi oldu. Onu sırasıyla; erkek eşofmanı, kadın gömleği ve erkek t-shirtü madde fiyatları takip etti.

Ortalama %1,69’luk yükseliş gösteren eğitim-kültür madde fiyatları arasında en fazla artışı tur fiyatları gösterirken; en büyük fiyat gerilemesi %3,62 ile bilgisayarda oldu.

Ulaşım madde fiyatları arasında en fazla artış %4,01 ile şehirlerarası otobüs ücretlerinde olurken, en fazla düşüş %2,23 ile mazotta görüldü.

Haziran ayında haberleşme madde fiyatları arasında en büyük değişim %0,38 artışla cep telefonu görüşme ücreti madde fiyatında oldu. En fazla azalma ise PTT koli gönderme ücretlerinde izlendi.

Sağlık ve kişisel bakım ürünü fiyatları arasında en fazla yükseliş görülen kontakt lensler oldu!

Yazın da gelmesiyle gözlük kullanımı eziyete dönüşüyor ve kontakt lens kullanımı artıyor. Buna göre Haziran ayında, Mayıs ayına kıyasla kontakt lens fiyatlarında %1,13 artış oldu. Kişisel bakım ve temizlik alanında saç bakım ürünü fiyatları da yazın gelmesiyle birlikte artışa geçti. Saç bakım ürün fiyatlarında %2,53 artış görülürken, misafir kolonyası fiyatları %1,61 azaldı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın