Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlar Haziran 2020’de Değerlenecek Emtiaları İnceliyorlar

Koronavirüs pandemisi emtia piyasasında dengeleri değiştirirken, toparlanma ile ön plana çıkan değerli maden ve tarım ürünleri analistlerin yakın markajına giriyor.
Uzmanlar Haziran 2020’de Değerlenecek Emtiaları İnceliyorlar

Koronavirüs pandemisinin Şubat 2020 itibarıyla neredeyse tüm dünyaya yayılması ve hala insanları enfekte etmesi, finansal piyasalardaki dengeleri değiştirdi. Şu anda toplam 6 milyondan fazla kişi enfekte olurken, 367 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Duran ülke ekonomileri ise GSYİH’lerden enstrüman fiyatlarına kadar geniş bir çevreyi etkiliyor.

Pandemi emtia piyasalarında tahribat yaratmaya devam ediyor. Özellikle petrol piyasasında yaşanan çöküntü endişeleri artırmıştı. Ekonomilerin yeniden açılma planlarıyla petrol piyasasında toparlanma yaşandı ve Mayıs’ta %90’a yakın yükseldi.

Kıymetli madenler ise bu süreçte değer kazanırken, bazı tarımsal emtialarda da büyük fırsatlar ortaya çıktı. Gram altın 396 lira ile rekor seviyeye ulaşırken, ekonomilerin toparlanacağı beklentileri ile bir miktar geriledi. Böylece uzmanlar emtia piyasalarında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Şimdi ise Haziran ayında öne çıkacak emtiaları inceliyorlar.

Uzmanların incelemeleri sonucunda ortaya çıkan yorumlar şu şekilde:

Altın Yılın En İyi Performans Gösteren Varlığı

Altın Yılın En İyi Performans Gösteren VarlığıAltın şu ana kadar 2020’nin en iyi performans gösteren varlıklarından birisi oldu. 19 Mart ve 25 Mayıs tarihleri arasında %18,3 yükseliş kaydetti. 1736 dolara ulaşan ons altın, Mayıs ayında en yüksek 1765,34 dolara yükseldi. Ayın son işlem gününü ise %0,63 oranında yükselişle 1729,32 dolardan sonlandırdı.

Altın fiyatları, yatırımcıların güvenlik arzusu ve tahvil getirilerindeki düşüşe bağlı olarak yükseldi. Krizin derinliği göz önüne alındığında ise altın fiyatlarının bir miktar daha yükselmesi tahmin ediliyor. Ancak yükseliş, iki önemli faktörle baskılandı.

Bu faktörlerden birincisi, diğer pozisyonları kapatmak için nakde ihtiyaç duyan yatırımcıların yaptığı altın satışı oldu. Diğeri ise pandemi sırasında en güvenilir para birimi olan Amerikan dolarının değer kazanması olarak açıklandı.

Her iki faktörün de etkilerinin kısa süreliği olduğu söyleniyor. Özellikle ABD’nin toparlanma sırasında yaşayacakları nedeniyle doların güç kaybedeceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu durumun altın fiyatını biraz daha yukarı taşıması mümkün görünüyor.

Paladyumda Arz ve Talep Dengesizliği

Paladyumda Arz ve Talep DengesizliğiPaladyum fiyatları 2019 yılında 2574 dolara kadar yükselmişti. Koronavirüs pandemisinin yayılmasıyla birlikte 1800 doların altını gördü. Ancak Mayıs ayının sonunda ons başına 1950 dolara kadar yükseldi.

Haziran ayı için dikkat çeken emtialardan olan paladyumun, arz ve talebindeki dengesizlik nedeniyle dikkat çektiği söyleniyor. Uzmanlara göre arzın %8 oranında düşeceği tahmin ediliyor. Çünkü koronavirüs, Rusya ve Güney Afrika’daki madenlerde kesintilere neden oldu.

Arz tarafındaki bu durum, işletmelerin kapalı olmasıyla gerileyen endüstriyel talebi dengeleyecektir. 2020’nin ilk yarısında talebin de düşük olması tahmin ediliyor. Otomobillerin katalitik konvertörlerinde kullanılan paladyum, bu tarafta düşen talep nedeniyle gerilemişti.

ABD ve Çin’deki otomobil endüstrisi kapanmaları, yeni arabalara olan küresel talebin daralmasıyla birlikte paladyum kötü etkilendi. Ancak Mayıs ayının sonunda ABD’deki otomobil üreticilerinin çoğu yeniden faaliyete geçti. Çin’de ise araba satışları 2 yılda ilk kez artış gösterdi.

Paladyum fiyatlarının bu yıl, 2019 yılındaki zirvemesine geri dönmesinin muhtemel olmadığı düşünülüyor. Ancak 2300 dolar seviyelerini görmesinin son derece olası olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle paladyum satmak için Kasım ve Aralık ayına kadar beklemeye hazır olan yatırımcıların Haziran ayındaki fırsatları değerlendirebileceği tahmin ediliyor.

Brezilya’daki Salgın Kahveye Beklenmedik Bir Destek Verebilir

Brezilya'daki Salgın Kahveye Beklenmedik Bir Destek VerebilirTarımsal emtialar genellikle en iyi enstrümanlar listesine çok fazla girmiyor. Özellikle koronavirüs pandemisi nedeniyle Mart zirvesinden sert düşen ve Nisan boyunca gerilemeye devam eden kahve fiyatları gibi. Ancak uzmanlara göre Brezilya’daki salgın durumu nedeniyle kahvenin beklenmedik bir destekle karşılaşabileceği tahmin ediliyor.

Brezilya, dünyanın en büyük kahve üreticisidir ve Güney Amerika’daki salgının şu anda merkez üssü konumundadır. Görülen ani çıkış ile birlikte Brezilya toplam vaka sayısı bakımından şu anda ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Ülkede 468 binden fazla kişi enfekte olurken, 28 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Ülkede hasat sezonu başladığı zaman, üreticilerin çekirdekleri toplamak için yeterli işçi bulamayacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle kahve arzında önemli bir bozulmanın yaşanması muhtemel görünüyor. Ayrıca kahve dükkanları ABD ve Avrupa’da yeniden açılmaya başladıkça talebin yeniden toparlanması bekleniyor.

Bu nedenlerle kahve fiyatlarının oynak olacağı tahmin ediliyor. Yatırımcıların iyi bir yatırım getirisi elde etmek için birkaç ay beklemeleri de gerekebilir. Ancak portföylerine tarımsal emtia eklemek isteyen yatırımcılar için kahvenin iyi fırsatlar taşıdığı söyleniyor.

Sanayi Talebindeki İyileşme ile Gümüş Destekleniyor

Sanayi Talebindeki İyileşme ile Gümüş DestekleniyorGümüş fiyatları yıllardır devam eden düşük performansı ile iyi bir alternatif olmuştur. Mayıs ayındaki kırılmadan sonra bile altın-gümüş oranı hala 102 seviyesinde duruyor. Bu rakam, ortalamanın üstünde ve 2008 krizindeki zirvede 85 seviyesindeydi.

Gümüşün dikkat çekmesinde 3 faktörün öne çıktığı söyleniyor. Bunlardan birincisinin sanayi talebindeki iyileşme olduğu görülüyor. Küresel gümüş talebinin yarısı elektronik, otomobil yapımı ve güneş panelleri gibi sektörlerden geldiği biliniyor. Çin ve Avrupa’daki gümüş tüketicilerinin çoğu karantinalar sonrasında yeniden açıldılar.

İkinci neden ise kısa vadeli yatırımcı ilgisinin artması şeklinde açıklanıyor. Yalnızca Mayıs ayının üçüncü haftasında gümüş fiyatları %7 artış gösterdi. Giderek daha fazla alıcı, gümüşün daha iyi performans göstermesini beklediği için talebin artması bekleniyor. Ayrıca fiyatının kendi kendini besleme döngüsü de yukarı yöne işaret ediyor.

Üçüncü neden ise değerli metal piyasasındaki görünüm olarak açıklanıyor. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki hükümetler, büyük ölçekli niceliksel genişleme tedbirleri getirdikçe, yatırımcılar enflasyondan daha fazla endişe duyuyorlar.

Durgunluk sırasında her zaman olduğu gibi altın ve gümüşe dönüş olması bekleniyor. Bu nedenle gümüş almayı planlayan yatırımcı sayısının artması tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum