Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Borçlanma Stratejisini Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ağustos-Ekim 2023'te 292,6 milyar liralık iç borç servisine karşılık, 284 milyar liralık iç borçlanmaya gidecek. İşte detaylar;
Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Borçlanma Stratejisini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün resmi internet sitesinden Ağustos-Ekim 2023 dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini paylaştı. Söz konusu dönemde öngörülen iç borçlanmasının Ağustos’ta 136 milyar, Eylül’de 80 milyar ve Ekim’de ise 68 milyar lira olacağı paylaşıldı.

Bakanlık açıklamasında yer alan stratejisine göre Ağustos’ta toplam 152,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 136 milyar liralık iç borçlanma yapılmasının programlandığını kaydetti.

Eylül ayında 73,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 80 milyar liralık, Ekim ayındaysa 66 milyar liralık iç borç servisine karşılık 68 milyar liralık iç borçlanma yapılacağı öngörüldü.

21 Tahvil İhalesi Düzenlenecek

Ağustos ayındaki iç borçlanmanın 79 milyar lirasının piyasadan, 1 milyar lirasının kamuya satışlardan, 56 milyar lirasınınsa doğrudan satışlardan oluşacağı tahmin edildi.

Yayımlanan stratejide Eylül’deki iç borçlanmanın 76,6 milyar lirasının piyasadan, 3,4 milyar lirasının kamuya satışlardan oluşacağı ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayındaysa iç borçlanmanın 66,5 milyar lirasının piyasadan, 1,5 milyar lirasının kamuya satışlardan oluşacağı bekleniyor.

Ağustos-Ekim 2023 döneminde 21 tahvil ihalesinin düzenleneceği ve 2 kira sertifikasının doğrudan satışı gerçekleştirileceğine işaret edildi.

Hazine Finansman Programı incelendiğinde Ağustos’ta 172,7 milyar, Eylül’de 96,8 milyar ve Ekim’de 81,2 milyar liralık ödeme yapılacağı görüldü. Bu ödemelerin 58,3 milyar lirasının dış borç servisinden oluşacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.