Yatırım yapmaya başla!

Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı için Başvurular Yıl Sonuna Uzatıldı

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre, tarım arazileri gerekli izinler alınmadan amacı dışında kullanılmayacak. Hazine’ye ait arazilerini satmak isteyenler ise 31 Aralık’a kadar başvuru yapabilecekler.
Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışı için Başvurular Yıl Sonuna Uzatıldı

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’nin 10 Temmuz 2019 tarihli sayısında yayımlandı. Yapılan değişiklikler birçok alanda yeni düzenlemeleri içeriyor. Özellikle de tapu sicili sırasında yaşanan sorunların en aza indirilmesi amacıyla yapılan düzenlemeler dikkat çekiyor.

Bir başka değişiklik tarım arazileri için yapılırken, bu arazilerin izin alınmadan amacı dışında kullanılmasının önüne geçilecek. Hazineye ait arazilerin satışı için başvuru süresi ise 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. İşte tapu ve imar alanında yeni düzenlemeler içeren kanun değişikliğinden önemli satırlar;

Tapu ve kadastro işlemlerinde meydana gelen hatalardan olumsuz etkilenenler için bir tebligat düzenlenecek.

Tapuda Yaşanan Sorunlar ÖnlenecekSöz konusu hatalardan etkilenen hisselerin sahiplerine, ayni ve şahsi hak lehtarlarına, hatanın nedenleri ve düzeltme sonrasında bilgi içeren tebligat hazırlanacak. Tapu kaydı beyannameleri, düzeltme işlemi kesinleşinceye kadar muhafaza edilecek. Tebliğ tarihinden sonraki 30 gün içerisinde muvafakat verilmeyen durumlarda, 60 gün içinde asliye hukuk mahkemesinde dava açılma hakkı tanınacak.

Bürokraside kırtasiyeciliğin azaltılması amacıyla, tapu senetlerinde artık fotoğraf kullanılmayacak. Bunun yanında hatalı bölümlerin daha kolay ve masrafsız bir şekilde düzeltilmesi sağlanacak. Kat mülkiyetine tabi olan yapılarda meydana gelen hatalar ise kadastro bürosu veya müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor ile birlikte, tapu müdürlüklerine teslim edilecek.

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda yer alan izinler alınmadan, hiçbir tarım arazisi amacının dışında kullanılamayacak.

Tarımsal AlanlarYapılan düzenleme doğrultusunda, köy ve mezraların yakını yerleşik alan olarak belirlenmeyecek. Hiçbir tarım alanı, gerekli izinler alınmadan tarımsal amaç dışında kullanılmayacak. Yol, park ve bahçe gibi ortaklık olan yerlerde, sahiplerinin onayı alınarak özel tesisler yapılabilecek.

Ancak bu yapılar kamulaştırılıncaya kadar mevcut durumunu koruyacak. İmar planı olan alanlarda önce parselleme yapılacak. Daha sonra ayırma veya birleştirme aşamalarına geçilerek, imar mevzuatına uygun düzenlemeler yapılacak.

Bugün yayımlanan kanun değişikliği ile kamu ortaklık payları (KOP) kaldırıldı, yerine düzenleme ortaklık payı (DOK) getirildi.

İmar İşleriSöz konusu düzenleme kapsamına giren bölgelerin ihtiyaç duyduğu; sağlık tesisleri, spor alanları, meydan, yol, park, ibadet yerleri, toplu taşıma istasyonları, karakol, öğretime yönelik yerler, duraklar, mezarlık, resmi kurum alanları, kültürel tesisler ve belediye hizmet alanları gerekli birimlerce inşa edilecek.

Bir parselden birden fazla düzenleme ortaklık payı alınamayacak. Valilikler ve belediyeler, parselasyon planlarını imar planı kesinleştikten sonraki 5 yıl içerisinde yapmak zorunda kalacak. Yıkılacak derecede olan ve tehlike içeren binalar valilik ve belediye tarafından tespit edilecek, gerekli izinler alındıktan sonra yıkım işleri başlatılacak.

Tarım amacıyla kullanılan arazilerin Hazine’ye satışı için başvurular, 31 Aralık’a kadar uzatıldı.

Hazine Tarlası SatışlarSöz konusu arazilerin satışından sonraki 30 yıl içerisinde, tarım dışında kullanılması halinde Kanun’da yer alan ölçütlere göre; güncel satış bedeli ile satış tarihinden itibaren enflasyon farkı baz alınıp, bedel o şekilde tahsil edilecek. Eğer bu alanlar 3 yıl boyunca tarım arazisi olarak kullanılmaz ise satış işlemi iptal edilip, taşınmaz resen Hazine adına tescil edilecek ve ödenen bedel faizsiz olarak kayıt malikine iade edilecek.

Afet riski içeren bölgelerdeki yapılan için de birtakım düzenlemeler yapıldı. Buna göre; bir yapı herhangi bir sebeple yıkılırsa, daha önce üzerinde olan haklar muhafaza edilerek, yapının yıkılmasından sonra da hisseler üzerinde sürdürülecek.

Ek olarak bu haklar tapuda yapılacak işlemlerde de engel oluşturmayacak. Eğer bu yapılar dönüşüm uygulaması için bir müteahhide devredilirse, o kişinin başla yerlere olan borçlarından dolayı tedbir veya haciz gibi uygulamalar yapılmayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum