Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Bakanlığı Vatandaşları Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların bakanlık adına arayan ve para isteyen kişilere itibar etmemesini istedi. Sıcak gelişmenin detayları şu şekilde;
Hazine Bakanlığı Vatandaşları Dolandırıcılara Karşı Uyardı
Yorum

Telefon dolandırıcılığı günümüzde neredeyse herkesin başına gelen ve sayısı giderek artan bir durum. Her gün bankadan, internet hizmeti sağlayıcılarından veya başka platformlardan aradıklarını söyleyerek, sayısız dolandırıcılık türüyle karşı karşıya kalıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu konuda kimsenin zarar görmemesi için uyarı niteliğinde bir açıklama yaptı.

Bakanlık, kambiyo mevzuatında uygulanan para cezalarına yönelik resmi aşamaları açıkladı. Bakanlığın adı kullanılarak para istenmesi durumunda, vatandaşların bu şahıslara itibar etmemesi istendi.

Açıklamada, kambiyo mevzuatı kapsamında uygulanan idari para cezalarının, Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından karar verildiği hatırlatıldı. Kararın netleşmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerince tahsil edilmek üzere ilgili Veraset ve Harçlar Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne iletildiği belirtildi.

Fakat son dönemde, kendisini avukat olarak tanıtan kişilerin vatandaşları aradığı ve bakanlık adına konuştuğuna yönelik ihbarlar aldıkları belirtildi.

Söz konusu şahısların aradıkları kişilere Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından idari para cezası uygulandığını, bu paranın verdikleri hesap numarasına yatırılması, aksi halde icra takibinin başlatılacağını söylediği aktarıldı.

Anlatılan bu durumdan daha fazla kişinin mağdur olmaması için yapılan uyarıda, “Bu kapsamda, Bakanlığımızın adını kullanarak para gönderilmesini isteyen şahıslara itibar edilmemesi gerekmektedir.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu