Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Bakanı Yellen ABD’nin Temerrüt Riskine Karşı Umutlu Konuştu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limiti krizinin artırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Hazine Bakanı Yellen ABD’nin Temerrüt Riskine Karşı Umutlu Konuştu
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin borç tavanının yükseltilmesi konusundaki hesaplaşmayı geçmişte olduğundan daha zor olarak nitelendirdi. Yellen buna rağmen ekonominin ilk kez temerrüde düşmesini önleyecek bir çözüm bulunabileceğinden umutlu olduğunu söyledi.

G7 toplantısında finans yetkilileri ile bir araya gelen Yellen, önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD Kongresini, Hazine’nin hükümetin faturalarını ödemek için fonlarının tam olarak ne zaman tükeneceği konusunda bilgilendirmeyi umduğunu belirtti.

Yellen, ABD’nin borçlarını ödeyememesi durumunda ortaya çıkacak ekonomik ve mali felaketi önlemek için federal borçlanma üzerindeki 31.4 trilyon dolarlık sınırı artırmayı kabul etmesi için defalarca Kongre’ye çağrıda bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’nin önceden onaylanmış harcamaları finanse etmek için koşul olmaksızın tavanı yükseltmek gibi anayasal bir görevi olduğu konusunda ısrar ediyor. Temsilciler Meclisi’ni kontrol eden Cumhuriyetçiler, üst sınırı artırma anlaşmalarını kapsamlı bütçe kesintilerine bağladılar.

Pek çok gelişmiş ülkenin aksine, ABD ne kadar borçlanabileceği konusunda bir tavan belirliyor. Hükümet aldığından fazlasını harcadığı için milletvekillerinin bu üst sınırı periyodik olarak artırması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Yellen, 2011’den bu yana borç tavanı konusundaki ilk büyük ayrılığın, Donald Trump’ın başkanlığından sonra devam eden ABD kutuplaşmasını yansıttığını söyledi.

Hazine Bakanı, borç tavanı mücadelesiyle ilgili endişelere rağmen, Biden yönetiminin dünyadaki ABD liderliğini yeniden kurduğuna ikna olduğunu ve diğer G7 liderlerinin duruşundan dolayı minettar olduklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.