Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine Bakanı Nebati: Finansal İstikrarı Sağladık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Mardin İş Dünyası Buluşması'ndaki konuşmasında finansal istikrar mesajları verdi.
Hazine Bakanı Nebati: Finansal İstikrarı Sağladık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mardin İş Dünyası Buluşması’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Nebati’nin “Finansal istikrarı sağladık, yatırım ortamını güçlendirdik” ifadeleri dikkat çekti.

“21. yüzyıla damga vuran bir Türkiye’yiz” diyen Nebati, Mardin’den ekonomiyle ilgili mesajlar verdi. İldeki çalışmalarına da değinen Nebati, “Mardin’e yönelik destekleri 11 kat artırdık. Birlik ve kooperatiflere ciddi bir kaynak aktardık. Ziraat Bankası önceliğinde sulamaya hazır alanlarının kanal projelerinin tamamlanması için projeyi ilan ettik,” dedi.

Mardin’in yıllık ortalama 3 bin saat güneşlenme süresine sahip olduğunu söyleyen Nebati, güneş enerjisi çalışmasının yapılması gerektiğini belirtti.

Bakan Nebati, “305 teşvik belgesi ile yaklaşık 305 bin kişiye istihdam sağlamayı öngörmekteyiz. Mardin’e 7,5 milyarlık kurumsal kredi kullandırdık. Bu bölge, Türkiye kalkınacak. Türkiye 21. yüzyılda hak ettiği seviyeler en hızlı şekilde yakalayacak iddiamız var,” ifadelerini kullandı.

Enflasyon konusuna da değinen Bakan Nebati, yükselişin geçici olduğunu bir kere daha dile getirdi. Enflasyonun sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın meselesi olduğunu ifade eden Nebati, kalıcı olarak ortadan kaldırmak için çalıştıklarını söyledi. Alım gücünün eskisinin üzerine çıkmasını istediklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Nebati, “Döviz, üretim, yatırım ve ihracat açısından uygun, yönetilebilir bir noktaya gelmiştir. Hedefimiz enflasyonu makul seviyelere düşürmek. Kur korumalı mevduat 728 milyar TL olmuştur. TÜFE’deki artış geçici, vatandaşlara sınırlı yansımasına yönelik adımlarımızı atmaya ediyoruz. Fahiş fiyat ve stokçuluğa asla izin vermiyoruz, 40 bine yakın işletmeyi denetledik,” dedi.

Enflasyona karşı koruyacak ürünler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Nebati, “Enflasyonist baskı oluşturmadan yatırımlara yönelik kredi kullanımını önceliklendiriyoruz,” ifadelerini kullandı.

Turizm gelirlerine de değinen Bakan, gelirlerin yüzde 103 artarak 24,5 milyar dolara yükseldiğini belirtti. 2022 yılında yüksek turizm geliri elde edilmeye devam edileceğini söyleyen Nebati, cari işlemler dengesinin de kayda değer bir iyileşme gösterdiğine dikkat çekti.

2023’te doğal gazın ilk vanasının çevrileceğini belirten Nureddin Nebati, “Yeşik dönüşümün getirdiği fırsatlardan yararlanmanızı tekrar ediyorum. Geçen hafta Gemlik’te elektrikli aracı test etme imkanı sağladık. Önümüzdeki yıl bu araçlar yollarda olacak. Önümüzdeki yıl nükleer enerji santralimizin ilk ünitesini açacağız. Önümüzdeki engeller gittikçe azalıyor sayı itibarıyla. Bunları aşacağız. Enflasyonu aşacağız. Yeter ki siz üretim yapın, yatırım yapın, size hükümetimizin verdiği imkanlardan faydalanma gücünü daha da artırın,” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Geleneksel İftar Programı’na katılarak yine enflasyon mesajı vermişti. Bakan Nebati, Aralık ayından itibaren her ay enflasyonun düştüğünün görüleceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.