Yatırım yapmaya başla!

Hazine Bakanı Mnuchin ABD’nin En Büyük 6 Bankasıyla Piyasa Kargaşası Hakkında Görüştü

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, JP Morgan, Goldman Sachs, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup ve Morgan Stanley’nin CEO’larıyla görüştüğünü açıkladı. Detaylar aşağıda;
Hazine Bakanı Mnuchin ABD’nin En Büyük 6 Bankasıyla Piyasa Kargaşası Hakkında Görüştü

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Twitter’dan yaptığı açıklamada Pazar günü ülkenin en büyük 6 bankasının yöneticisiyle görüştüğünü duyurdu. Buna göre Mnuchin, ABD’li dev bankaların başkanlarıyla son piyasa kargaşası içinde ABD mali sistemine güveni desteklemek için görüşmeler gerçekleştirdi.

Mnuchin’in JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Bank of America CEO’su Brian Moynihan, Goldman Sachs CEO’su David Solomon, Morgan Stanley CEO’su James Gorman, Wells Fargo CEO’su Tim Sloan ve Citigroup CEO’su Michael Corbat ile görüşme yapması büyük yankı uyandırdı.

Keza ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Bankaların tümü, tüketicilere ve iş piyasalarına borç vermek için yeterli likidite bulunduğunu doğruladı” dendi.

Hazine Bakanı Mnuchin Dev Bankaların CEO’larıyla Piyasa Kargaşasını GörüştüABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de konuya ilişkin açıklamasında; “ABD ekonomisinde, tüketiciler ve işletmeler tarafında güçlü faaliyet ile birlikte sağlam bir ekonomik büyüme görüyoruz” ifadelerini kullandı. Ayriyeten CEO’ların takas ya da teminat tamamlama konularında sorunla karşılaşmadığı ve piyasaların sorunsuz bir şekilde işlediğini teyit ettikleri söylendi. Wells Fargo görüşmeler hakkında yorum yapmaktan kaçınırken diğer 5 banka, sorulara hemen yanıt vermedi.

Açıklamada Steven Mnuchin’in ertesi gün başkanlık ettiği ABD Başkanı’nın Çalışma Grubu ile finansal piyasalar hakkında görüşme yapacağı bilgisi de verildi.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin Çalışma Grubu'nda Kimler Var 1987 yılında hisse senedi piyasasının çöküşünün ardından oluşturulan Çalışma Grubu’nda FED Yöneticiler Kurulu, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun yer aldığı aktarıldı. Mnuchin’in ayrıca Office of the Comptroller of the Currency (Para Birimi Kontrol Ofisi ve Büyük Buhran yıllarında bankaların batması sonucu kurulan Federal Deposit Insurance Corporation’ı da davet ettiği kaydedildi.

Bu kilit düzenleyicilerin normal piyasa işlemlerini güvenceye almak için koordinasyon çalışmalarını tartışacakları dile getirildi.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin Çalışma Grubu Görüşme Yapacak Son olarak da Steven Mnuchin’in; “Hükümetin kapatılmasıyla birlikte, Hazine Bakanlığı Mali Hizmetler, ABD Gelir İdaresi (Internal Revenue Service) ve departman içindeki diğer kritik fonksiyonlardaki çekirdek faaliyetlerini sürdürmek için çok önemli çalışanlara sahip olacak” dediği ifade edildi.

Nihayetinde Steven Mnuchin şu anda yatırımcıların ve finansal sistemin karşı karşıya olduğu çeşitli konularla ilgileniyordu.

Borsadaki satış dalgası geçen hafta Dow Jones Endüstri Ortalaması’nı son 10 yılın en kötü düşüşüne sürüklemişti. S&P 500 de rekorundan yüzde 17.8 aşağıdaydı. Kargaşa ABD Başkanı Donald Trump’ın FED Başkanı Jerome Powell’a öfkesinin hat safhaya duyduğu bir zamanda yaşanmıştı.

Geçtiğimiz hafta bir kez daha faiz artırımına giden FED, bu hamlesiyle Trump’ın tüm oklarını kendisine doğru çevirmişti. Adı açıklanmayan kaynaklar da Donald Trump’ın FED Başkanı Jerome Powell’ı kovmayı planladığı yönünde açıklamalarda bulunmuş, endişeler iyice artmıştı. Bazı uzmanlar Trump’ın FED Başkanı Powell’ı kovamayacağı yönünde görüş bildirse de bazıları böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda piyasaların çok kötü etkileneceğini anlatmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum