Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hazine Bakanı Albayrak İş Dünyası için Faizlerin Daha Çok Düşmesi Gerektiğini Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İzmir’deki Adım Adım Ekonomi-İzmir İş Dünyası Buluşması toplantısında, Türkiye ekonomisinin son dönemde yaşadığı sorunları ve gelişmeleri paylaştı.
Hazine Bakanı Albayrak İş Dünyası için Faizlerin Daha Çok Düşmesi Gerektiğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, cari açıktaki azalma, faizlerdeki düşüş gibi ekonomideki genel temel taşlar hakkında değerlendirmede bulundu. İzmir’de yapılan bir toplantıda iş dünyasından insanlarla bir araya gelen Albayrak, bankaların faiz oranlarının daha yeni düşmeye başladığını ve düşmeye devam edeceğini söyledi. Ekonomideki rahatlamanın Nisan ayıyla birlikte çok daha güçlü hissedileceğini ifade ederek, cari fazlaya geçiş dönemine doğru yol aldığımızı söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin, son 16 yılda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu dile getirdi.

Ülke ekonomisinin geldiği nokta itibarıyla Ar-Ge yatırımları, yapılan yenilikçi çalışmalar, ihracat odaklı büyüme ve dev projeler olmak üzere dünyanın en güçlü kamu mali yapılarından olduğunu anlattı. Uluslararası ekonomi yönetiminin bir parçası olmayı hedeflediklerini söyleyen Albayrak, 96 yıl önce olduğu gibi içinde bulunduğumuz savaşla büyük bir kararlılıkla topyekun mücadele ettiklerini belirtti.

İzmir’deki Adım Adım Ekonomi-İzmir İş Dünyası Buluşması toplantısında yaptığı konuşmaya Mustafa Kemal Atatürk’ün, 96 yıl önce 17 Şubat’ta düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nde söylediği sözlerle başladı ve o sözlerin günümüze ışık tuttuğunu dile getirdi. 2018 Ağustos ayında yaşanan kur dalgalanmasının ekonomiye verdiği zararı en aza indirmek için çok güçlü bir duruş sergilediklerini sözlerine ekledi.

2021 yılında tüm sektörlerde daha fazla yüksek katma değerli üretim yapan bir yapıya dönüşeceğimizi belirtti.

Ekonominin her alanında tüm kurumlarla birlikte bir koordinasyon çalışması içerisine girdiklerini ve bu dönemin yeniden dengelenme adına bir fırsat olduğunu dile getiren Albayrak, önümüzdeki dönemlerde atılan adımların, sıkıntıların giderilmesinde daha başarılı olacağını sözlerine ekledi. Cari denge, enflasyonla mücadele ve mali disiplinin üç önemli unsur olduğunu vurguladı.

Bu üç alanın ekonomideki en önemli kırılganlıklar olduğunu, ancak son 6 ayda bu alanlarda ciddi ilerlemeler kaydettiklerini anlattı. Beklenenden çok daha hızlı bir şekilde toparlanma gösterdiklerini, Ocak ayı sonu itibarıyla 12 aylık cari denge rakamlarının 20 milyar doların altına düşeceğini ve cari açıktan cari fazlaya geçiş dönemine doğru hızla yol aldığımızı aktardı.

Ağustos ayından bu yana Türk lirası tüm gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek performans gösteren para birimi oldu.

Bakan Albayrak, söz konusu dönemden bu yana yaklaşık %30’a yakın iyileşme olduğunu, 570’e çıkan risk priminin şu an 300’lerin altına indiğini ifade etti. Piyasanın 950 baz puan ve %10’luk, 5 yıl vadeli devlet kağıtları 1200 puan, yaklaşık yüzde 12’lik düşüş gösterdiğini anlattı.

Toparlanmanın hızlı bir şekilde devam ettiğini, faizlerdeki düşüşlerin daha yeni başladığını ve iş dünyası için daha da düşmesi gerektiğini söyledi. Ülkemizin ekonomisinin her türlü iç ve dış şoka dayanıklı olduğunu, alınan tüm tedbirler sayesinde güçlenmeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Ocak ayında kredi kanallarının ve yapılandırmaların hareketlenmeye başladığını, Şubat ve Mart aylarında bu durumun daha net bir şekilde görüleceğini söyledi.

Türkiye’nin yatırım yapma anlamında hiç olmadığı kadar cazip hale geldiğini ifade etti.

Artık belirsizlikleri geride bıraktığımızı, yatırımın cazip hale gelmesiyle son 2-3 ayda devlet tahviline birçok yabancı talebinin geldiğini aktardı. Son dönemde algı operasyonu yaparak başarının gösterilmemeye çalışılması gibi çabaların gereksiz olduğunu ve en zor koşulların atlatıldığını sözlerine ekledi.

Bu yılın ilk yapısında hayata geçirilecek yapısal reformların etkisiyle küresel rekabette öne çıkacağımızı, vatandaşın kazandığı güçlü bir sistem kuracaklarını kaydetti. Gıda fiyatları hakkında da konuşan Albayrak, sebze ve meyve fiyatlarının Ocak ayının son 10 gününde rekor seviyelerde yükseliş gösterdiğini ancak açılan tanzim satışları sayesinde halkın daha uygun fiyata ürüne ulaşmasını sağladıklarını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu