Yatırım yapmaya başla!

Hazine Arazileri Yerli Üretimi Artırmak için Uygun Koşullarda Vatandaşa Kiraya Verilecek

41,7 milyon metrekare Hazine arazisi, yerli üretimde teşvik amacıyla kiraya verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortak çalışması olan projenin detayları şöyle...
Hazine Arazileri Yerli Üretimi Artırmak için Uygun Koşullarda Vatandaşa Kiraya Verilecek

Son dönemde yaşanan bir takım ekonomik sıkıntılara ve özellikle de kur riskine karşı alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde tüketiciyi korumak, yerli mallarına özendirmek ve döviz kaynaklı risklerden en az şekilde etkilenilmesi adına, Türkiye’de üretilen ürünlerin fiyat etiketlerine, yerli malı olduğunu belirten logo eklenmesi zorunluluğu getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde alınan yeni karara göre ise yerli üretimin artırılması amacıyla, 64 ilde 41,7 milyon metrekare Hazine arazisinin, uygun koşullarda vatandaşa kiraya verileceği duyuruldu.

İki bakanlığın ortaklaşa yürüttüğü proje ile yerli üretimi artırmak amaçlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye’de ormanlık alanları çoğaltmak, toprak, su, bitki arasındaki dengeyi kurarak erozyonu önlemek, insanların daha yeşil ve güzel bir ortamda yaşamalarını sağlamak amacıyla, yıllardır Hazine taşınmazlarının kiralanmasına yönelik teşvikler veriliyor.

Bu doğrultuda badem, ceviz, zeytin gibi ürünler başta olmak üzere; kavak, okaliptüs, kızılağaç, sedir, köknar, akasya, ladin ve kızılçam gibi ağaçların yetiştirilmesi için Hazine taşınmazları üzerinde dönüm başına 6 lira 75 kuruş olmak üzere 10 yıla kadar ağaçlandırma yapılmasına izin veriliyor.

Mevcut ağaçlandırma uygulamasına ek olarak 131 çeşit tıbbi ve aromatik bitkinin yerli üretiminin artırılması için çalışmalara başlandı.

Eskiden teşvik verilen ürünlerin yanında; lavanta, çörek otu, adaçayı ve kekik gibi 131 çeşit tıbbi ürünün yerli üretiminin artırılması amacıyla Hazine arazilerinin vatandaşa uygun koşullarda kiralanmasına karar verildi. Düzenleme kapsamında çok yıllık bitkiler 10 yıl, tek yıllık bitkiler 5 yıla kadar kiraya verilebilecek. İlk etapta 31 ilde 7,7 milyon metrekare aromatik bitkiler, 19 ilde 5 milyon metrekare süs bitkileri için ekim alanı kiraya verilecek.

Hazine taşınmazları üzerine hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına imkan sağlanmasına yönelik çalışmalar da yapılıyor.

Bitki yetiştiriciliğinin yanında, organize hayvancılık yoluyla yerli üretimin artırılması için de Hazine arazileri kullanılabilecek. Bunun için 29 milyon metrekare Hazine arazisinin kiraya verilmesi kararlaştırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çiftçi Kayıt Sistemi‘ne kayıtlı tıbbi, aromatik bitki, süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatif gibi üretici örgütlerinin, kiralamada öncelik hakkında sahip olacağı bildirildi. Söz konusu projeye katılmak ve indirimlerden yararlanmak isteyen kişiler başvurularını, bulundukları illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları ya da müdürlükleri, ilçelerde Milli Emlak Şefliklerine yapabilecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum