Yatırım yapmaya başla!

23 Bin Başvurunun Yapıldığı Hazine Arazisine En Yoğun Talep Adana’dan Geldi

Yerli üretimi artırmak için Hazine tarlalarının çiftçilere uygun koşullarda kiralanması projesine 23 başvuru yapılırken, en çok talep Adana'dan oldu.
23 Bin Başvurunun Yapıldığı Hazine Arazisine En Yoğun Talep Adana’dan Geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Hazine arazilerinin daha uygun koşullar ile çiftçilere kiralanacağını duyurmuştu. Yerli üretimin artırılması amacıyla başlatılan projeye 23 bine yakın başvuru olurken, en çok talep Adana’dan yapıldı. İki bakanlığın ortak çalışması olarak yürütülen ve 100 Günlük Eylem Planı Kapsamında yer alan projeye ait detaylar paylaşıldı.

Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisine, 22 bin 860 çiftçi başvurdu.

218 bin çiftçinin faydalanacağı uygulamaya başvurular hala devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum projeye katılma şartları hakkında bilgilendirme yaptı. Bakan Kurum, kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017’den önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerektiğini, başvuru tarihi itibarıyla arazilerin fiilen kullanımının devam etmesi ve ecrimisil borcunun bulunmaması gerektiğini söyledi. Kiranın %25’inin peşin, geri kalanını iki taksit halinde ödenebileceğini ve ödemeyi isterse hasat zamanında, isterse yılsonun tek seferde yapabileceğini açıkladı.

Hazine arazilerinin çiftçilere kiralanması projesinde son başvuru tarihi 19 Kasım olarak belirlendi.

Söz konusu arazilerin belediye veya mücavir alan sınırları içinde olması halinde Hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satılabileceğini söyleyen Kurum, taksitle ödenmesi halinde en fazla 5 yılda, 10 eşit taksitle vade alınıp ödenebileceğini belirtti. Belediye ve mücavir sınırları dışında olması halinde ise rayiç bedelinin yarısı üzerinden bu arazilerin doğrudan satın alınabileceği, bedelin tamamının peşin ödenmesi halinde %20, yarısının peşin ödenmesi halinde %10 indirim yapılacağı bildirildi.

81 ilden başvuru alınırken, en büyük ilgi 3.387 başvuru ile Adana’dan geldi.

Hazine arazilerinin uygun koşullarda kiralanması projesine 81 ilden yaklaşık 23 bin başvuru yapıldı. Bunlar arasında Adana başı çekerken, onu sırasıyla; 1.824 başvuruyla İzmir, 1500 başvuruyla Antalya, 1.180 başvuruyla Kırklareli ve 1.100 başvuruyla Mersin takip etti.

Murat Kurum yapılacak olan sözleşmeler sayesinde çiftçilerin yaşadıkları itilafların, anlaşmazlıkların ve uyuşmazlıkların ortadan kalkacağını ve daha verimli bir kullanım sağlanacağını söyledi. 19 Kasım’da bitecek olan başvuruların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Müdürlüklerine yapılabileceği, kira süresi sonunda çiftçilerin bu süreyi uzatabilecekleri veya doğrudan kendilerine satışlarının yapılabileceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum