Yatırım yapmaya başla!

Hazine Bugün Düzenlenen İki İhalede 4,1 Milyar Lira Borçlandı

Hazine Müsteşarlığı, bugün düzenlenen iki ihalede piyasaya toplamda 4,1 milyar lira borçlandı. İhalelerin detaylı haberimizin devamında...
Hazine Bugün Düzenlenen İki İhalede 4,1 Milyar Lira Borçlandı

Bugün piyasaların rotasını belirleyecek en önemli gelişme ABD ile Türkiye arasındaki yaptırım krizi iken, yurt içinde Hazine’nin yapacağı ihale takip ediliyordu. Düzenlenen iki tahvil ihalesinde Hazine Müsteşarlığı‘nın 4 milyar 84,1 milyon lira borçlandığı bildirildi.

Hazine, ilk ihalede 5 yıl vadeli, 6 ayda bir %8,1 kupon ödemeli, sabit kuponlu devlet tahvili ihracını yaptı.

Nominal teklifin 1 milyar 359 milyon lira, nominal satışın 614 milyon lira ve met satışın 539,7 milyon lira olarak gerçekleştiği ihalede, basit faiz %21, bileşik faiz ise %22,1 düzeyinde oldu. Kamu kuruluşlarından gelen 300 milyon liralık teklifin tamamı karşılandı. Piyasa yapıcılarından 1 milyar 750 milyon liralık teklif alındığı ve bu kesime 1 milyar 137,5 milyon liralık satış yapıldığı bildirildi.

Düzenlenen ikinci ihalede ise 10 yıl vadeli, 6 ayda bir %1,65 reel kupon ödemeli, TÜFE’ye endeksli devlet tahvilinin yeniden ihracı yapıldı.

Kamu kuruluşlarından gelen 390 milyon liralık teklifin tamamı karşılanırken, piyasa yapıcılarından 2 milyar 80 milyon liralık teklif alındığı ve bu kesime 1 milyar 40 milyon liralık satış yapıldığı belirtildi. Nominal teklifin 1 milyar 554,3 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 679,3 milyon lira, net satış 676,9 milyon lira, reel basit faiz %3,57 olarak gerçekleşti. Hazine söz konusu rakamlarla birlikte piyasaya toplamda 4 milyar 84,1 milyon lira borçlanmış oldu.

Bu arada ABD Ankara Büyükelçiliği’nden aradaki gerilimin azalmasını sağlayacak bir açıklama geldi.

ABD Ankara Büyükelçiliği; “Gerginliklere rağmen ABD, Türkiye’nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir.” ifadesini kullandı. Bunun yanında, ABD dolarının 7 liraya çıkacağı yönündeki haberlerin de tamamen temelsiz olduğunu söyledi. Türk medyasında bu tür haberlerin yer almasının oldukça talihsiz ve rahatsız edici olduğunu belirtti. Dolar, ABD’den gelen olumlu mesajların ardından 5,27’ye geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum