Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hayes’ten Bitcoin Boğa Koşusu ve Filecoin için Çarpıcı Tahmin

BitMEX'in kurucu ortağı Arthur Hayes, kripto boğa koşusunun başlangıcı ve Filecoin'in geleceğine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Hayes’ten Bitcoin Boğa Koşusu ve Filecoin için Çarpıcı Tahmin
HABER GİRİŞ

BitMEX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes, Asya’nın önde gelen Web3 ve kripto konferansı TOKEN2049’a katılım gösterdi. Konferanstaki açıklamalarında kripto boğa koşusu ve Filecoin’e ilişkin söylemleri ön plana çıktı.

Kripto piyasasının kapsamlı bir analizini yapan Hayes, makroekonomik eğilimlerden yapay zekanın karmaşık dinamiklerine kadar uzanan görüşlerine yer verdi. Kripto alanında merkezi olmayan bir depolama çözümü olan Filecoin için yükseliş tahmini ise dikkat çekti.

BTC ve Kripto Boğası Neden 2024’ün Başlarında Başlayabilir?

Hayes, borç, yapay zeka ve Bitcoin ile kripto paraların içsel değeri arasındaki ortak yaşam ilişkisini inceleyerek sözlerine başladı. Tarihsel olarak, kripto boğa piyasalarının ya fiat para likiditesi ya da çığır açan teknolojik gelişmeler tarafından yönlendirildiğini belirtti.

Bu iki itici gücün eş zamanlı olarak bir araya gelmesinin dikkat çekici bir şekilde eksik kaldığını söylerken “Geçtiğimiz on yıl boyunca, bu iki unsurlardan biri her zaman kriptoda bir boğa piyasası yaşamamızın nedeni olmuştur. Ancak her ikisinin de aynı anda mevcut olduğu bir boğa piyasasına tanık olmadık.” ifadelerini kullandı.

“En Önemli Boğa Piyasası Olabilir”

Her iki unsurun da önümüzdeki yıl birlikte etkili olabileceğini varsayan Hayes, kripto sektörünün gidişatı için cesur bir tahminde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Kriptodaki bir sonraki boğa piyasasının 2024’ün başlarında başlayabileceğine inandığını söylerken “Bu, potansiyel olarak sadece kripto paralar için değil, İkinci Dünya Savaşı ve Büyük Buhran dönemlerinden bu yana riskli varlıklar için de en önemli boğa piyasası olabilir” ifadesini kullandı.

BTC Fiyatı 26 Bin Dolar Üzerinde Seyrediyor 13 Eylül
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Küresel ekonomik trendleri daha derinlemesine inceleyen Hayes, özellikle Kovid-19 salgınının ardından küresel borcun endişe verici bir şekilde hızlandığının altını çizdi.

Tartışma, teknolojinin kripto ile kesiştiği noktaya geldiğinde, Hayes yapay zekayı hakim zamanın ruhu olarak tanımladı. Geçmiş teknolojik devrimlerle paralellikler kurarak, yapay zekanın kripto alanındaki dönüştürücü potansiyelini vurguladı. Chat GPT gibi yapay zeka teknolojilerinin hızla benimsenmesini ve NVIDIA gibi yapay zeka merkezli firmalara yapılan yatırımların artmasını bu eğilimin kanıtı olarak gösterdi.

Filecoin Küllerinden Doğacak mı?

Hayes daha sonra yapay zekanın talepleri ile merkezi olmayan depolamanın kripto ekosistemindeki vazgeçilmez rolü arasındaki noktaları titizlikle birleştirdi. Merkezi depolama çözümlerinin yaygın olmasına rağmen, özellikle de gelişmekte olan yapay zeka uygulamaları için önemli riskler oluşturduğunu belirtti.

“Kripto ve teknoloji sektörlerinde baskın bir güç olan yapay zeka neden merkezi olmayan depolamaya ihtiyaç duyuyor? Amazon gibi merkezi çözümlere güvenmek, büyük veri yığınlarını, şartları tek taraflı olarak değiştirebilecek, fiyatları artırabilecek ve hatta potansiyel olarak hükümet direktifleri altında hizmetleri kapatabilecek kuruluşlara emanet etmek anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Bu mantık silsilesi Hayes’in, Filecoin’i (FIL) öne çıkarmasına ve kripto dünyasındaki önemini vurgulamasına yol açtı. Zirve noktasından dramatik fiyat düşüşüne rağmen, Filecoin’in kullanılmayan potansiyelini savundu.

“Filecoin’in kripto alanındaki değeri yalnızca spekülatif değil. Zirve noktası olan 300 dolardan bugün neredeyse yüzde 99 düşüşle 3 dolara geriledi. Yine de ağı aktif olarak kullanan gerçek müşteriler ve depolanan önemli verilerle somut faydası açıktır.” ifadelerini kullandı.

FIL Son 24 Saatte Yüzde 2 Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hayes ayrıca bir Filecoin depolama platformu olan Seal Storage’a yaptığı yatırımın da altını çizdi. SEAL, Avrupa’nın ünlü parçacık hızlandırıcısı CERN ile ilişkili Atlas adlı bir projeyi üstlendi. CERN, SEAL’den yararlanarak veri maliyetlerini optimize etmeyi amaçlıyor ve karşılığında SEAL, bu verileri ağda barındırdığı için Filecoin cinsinden ödüller kazanıyor.

Piyasa değeriyle en büyük 31. kripto varlık konumundaki FIL, haber yazımı itibarıyla 3,18 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.