Yatırım yapmaya başla!

Haydarpaşa Garı Nasıl Faaliyet Gösterecek?

Haydarpaşa Garı Nasıl Faaliyet Gösterecek?

İstanbul’un yanı sıra Türkiye tarihinin de en önemli yerlerinden biri olan Haydarpaşa Garı’nın akıbeti, bugün belli oldu. 1908 yılında İstanbul-Bağdat demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak Osmanlı’nın son dönemlerinde inşa edilen gar, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunuyor. 2. Abdülhamit döneminde yapımına başlanan gar, Almanya’nın en önemli mimarları arasında bulunan Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından inşa edilmişti.

Haydarpaşa Garı yangınlardan çok çekti!

1908 yılında eşsiz mimarisiyle tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başaran Haydarpaşa Garı, yangınlardan oldukça zarar gördü. 1. Dünya Savaşı sırasında gar deposu olarak faaliyet gösteren gar, yapılan bir sabotaj sonucu 1917 yılında ilk yangınını yaşadı. 1979 yılında ise boğazın serin sularında bir tanker ile bir geminin çarpışması sonucu meydana gelen büyük patlama, garın kısmen yanmasına neden olmuştu. Son olarak ise bilindiği üzere 2010 yılında çatısında çıkan yangın sonucu 4. kat kullanılamaz hale gelmişti.

Haydarpaşa Garı’nın özellikle rant kapısı olacağına yönelik endişeler yıllardır giderek artmaktaydı. İstanbul’un yaşayan tarihi olarak gösterilen garın; otel olarak faaliyet göstereceği spekülasyonu, büyük bir tepki yaratmıştı. Ancak bugün Haydarpaşa Garı’nın hangi yönde faaliyet göstereceği kesinleşti. Haydarpaşa bölgesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin (İBB) katılımıyla yürütülmekte olan Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmaları, son aşamaya gelmiş durumda. Yapılan açıklamalara göre, gar alanı yeniden faaliyet gösterecek. Planlamalara göre bina, TCDD‘nin hızlı tren ve bölgesel tren hizmetleri için kullanılmaya devam edecek. Geçmişte yük limanı olarak faaliyet gösteren liman bölgesi ise kruvaziyer ve yat limanı olarak yeniden hizmete geçecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum