Yatırım yapmaya başla!

Hayatınızı Olması Gerekenden Zor Bir Hale Getiren 7 Alışkanlık

Hayatınızı Olması Gerekenden Zor Bir Hale Getiren 7 Alışkanlık

Günlük alışkanlıklarınız, genellikle hayatın giderek monotonlaştığını hissettirir. Bu nedenle, onları mümkün olduğunca eğlenceli bir hale getirmeniz gerekmektedir. Zaten tekrarlanan şeylerin bir de sıkıcı olduğunu düşünsenize?

Alışkanlıklar; hayatınızda ne kadar büyük bir yer kaplıyor! Belki henüz bunun farkında değilsiniz. Ancak bir gününüzü ele alırsanız, yapmaktan sıkıldığınız veya bıktığınız alışkanlıklarınızı fark edebilirsiniz. Kimi alışkanlıklarınız, sizleri gün içerisinde zor duruma düşürebilir. Yeterli uyumamanız, geç kalmanız gibi… Güne böyle stresli şeylerle başlamak, zaten kötü değilmiş gibi bir de moral bozucu olması sizleri daha fazla etkiler. Yani, bu durum; yeni bir güne 10 adım geriden başlamanıza sebebiyet verir. Aslında bu akışkanlıklar, tamamen sizlerin oluşturduğu ve bir türlü vazgeçemediğiniz şeylerden kaynaklıdır.

Peki, genel olarak hayatınızı olması gerekenden zor bir hale getiren alışkanlıklar neler? Gelin, hep birlikte bir göz atalım:

1 Verdiğiniz Sözleri Uygulamamak

Verdiğiniz Sözleri UygulamamakEvet, bu; bir alışkanlık. Hem de kötü bir alışkanlık. Gerek tembellik gerek hatırlamamak gerekse de unutmak diyelim. Bu, sunduğunuz bahaneye göre farklılık gösterebilir. En basitinden; “ilgileniyorum, çöpü çıkaracağım, evi temizleyeceğim” gibi günlük aktivitelerden yapacağınızı söyleyerek kaçabilirsiniz. Kısacası, ne olursa olsun kaçmak yerine olaylara dahil olursanız, kendinizi çok daha hayatın içinde hissedersiniz.

2 Uyumaya Pek Zaman Ayırmıyor Olmak

Uyumaya Pek Zaman Ayırmıyor OlmakBirçok insan bunu olumlu bir şey olarak görüyor; çünkü “ben senden çok çalışıp, az uyuyorum” demeyi kendilerine bir artı olarak görüyorlar. Aksine; çok çalışıp, az uyumak oldukça sağlıksızdır. Evet, uyguluyor olabilirsiniz; ama ne kadar verimli olduğunuz tartışılır. Uykunuzu bir düzene sokup, çalışmak için en verimli saatleri bulmak çok daha önemlidir. Kimse masa başında çalışırken uyuyakalmak istemez, öyle değil mi?

3 Tartışmalarınızda Her Zaman Haklı Olmaya Çalışmak

Tartışmalarınızda Her Zaman Haklı Olmaya ÇalışmakYalan söylemeye gerek yok. Birçoğunuz tartışırken, kendinizi haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz. Tabii, bu durum; bir süre sonra sinire dönüşüyor ve ağzınızdan çıkan cümleler de pek mantıklı hale gelmiyor. Buna karşılık yine de haklı olduğunuzu göstermek için elinizden geleni yapıyor ve yanlışlarınızı kabul etmiyorsunuz. Karşı tarafın da sizin kadar inatçı olduğunu düşünürsek, aman aman… Bazen yalnızca karşınızdaki kişinin doğruyu anlayamayacak olduğunu görmeniz ve “tamam” deyip geçmeniz gerektiğini söylemeye çalışıyorum. Asırlar boyunca bir şey hakkında tartışmaya gerek yok.

4 Fazla Şeker ve Kahve Tüketmek

Fazla Şeker ve Kahve TüketmekSabahları güne enerjik başlamak için fazla şeker tüketiyor olabilirsiniz. Yalnız dikkatinizi çekmeyen bir şey var. Sabahları aldığınız o yüklü miktardaki şeker; ancak bir veya iki saat sizi enerjik tutar. Sonrasında ise uykunuzu getirebilir. Aynı şekilde sabah içtiğiniz kahve de tam olarak ayılmanıza yardımcı olmaz. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, sabahları kahve içmek modunuzu olduğu gibi tutar. Yani, ayılma gibi bir şey söz konusu değildir. Bu, biraz daha psikolojik bir durumdur. Kahve içmenin sizi ayıltacağını düşünürseniz, ayılırsınız; ancak aynı şeyi suyla bile yapmak mümkündür. Kahve hakkında her şeyi öğrenmek isterseniz, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

5 Bir Seferde Gereğinden Fazlasını Yapmaya Çalışıyor Oluşunuz

Bir Seferde Gereğinden Fazlasını Yapmaya Çalışıyor OluşunuzZamanı düzenli kullanmak aslında bir sanattır. Maalesef, ülkemizde bunu başarabilen insan sayısı oldukça azdır. Bu konuda yalnız değilsiniz. Ülke olarak işleri son dakikaya sıkıştırmayı ve hepsini bir arada yapmayı oldukça seviyoruz. Ancak zamanınızı mümkün oldukça düzenli kullanarak, kendinize fazlasıyla zaman ayırabilirsiniz.

6 Sevdiğiniz Şeyleri Yapmamak

Sevdiğiniz Şeyleri YapmamakÇoğul olarak konuşsam yanlış olmaz, sanırım. Birçoğunuz, öncelikle çalıştığı işten memnun değil. Ya mecbur olduğunuz için ya da getirisi iyi olduğu için o işi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Genellikle, bu durum; iş sonrası aktivitelerde de baş gösteriyor. İstediğiniz ve sevdiğiniz şeyi yapmak yerine çoğunluğun yaptığı şeyi yapmayı tercih ederek kendinizi mutsuz ediyorsunuz. Ara sıra kendinize zaman ayırarak ve sevdiğiniz şeyleri yaparak, kendinizi şımartabilirsiniz.

7 Başkalarının Söylediklerine Kulak Asmamak

Başkalarının Söylediklerine Kulak AsmamakDediğim gibi insanların söylediği şeylere takılmayın, moralinizi bozmalarına izin vermeyin. Fakat bunlarla beraber söylediğimiz bir şey daha var; en azından karşınızdakini dinleyin. Çünkü her insanın farklı hayat tecrübeleri olur. Denileni yapmak zorunda değilsiniz; ama en azından dinleyerek konuşulan konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu nedenle, insanları dinleyin. Anlattıkları hikayelere kulak verin.

Bunlar günlük alışkanlıklarımızın yalnızca bir kısmı. Yorgun ve bitmiş hissettiğinizde kendinizi insanlardan uzaklaştırmayın. Çünkü yalnız kalmak, modunuzu bir hayli düşürecektir. Mümkün oldukça insanlarla beraber olmaya çalışın. Bir bakarsınız, ortamdaki bir kişi hiç bilginiz olmadığı ve dikkatinizi çeken bir şeyden bahsetmeye başlayabilir. Bir fincan kahvenin sizi toparlamasını beklemeyin. Düzenli şekilde uyuyarak da bunu yapabilirsiniz. Ayrıca düzenli olmak, size sevdiğiniz şeyleri yapmak için de çok güzel bir fırsat kazandırır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum