Yatırım yapmaya başla!

Hayatın Her Alanında Başarılı Olmanızı Sağlayacak 15 Kural

Hayatın Her Alanında Başarılı Olmanızı Sağlayacak 15 Kural

İş hayatında ya da özel hayatta, sürekli olarak başarılı olmak için yapılması gerekenlerden bahsediyoruz, değil mi? Kariyerimizde parlayabilmek için hangi konulara dikkat etmemiz gerektiğinden konuşuyor, aynı şekilde ilişkilerimizde başarılı olabilmek için ne gibi kuralları benimsememiz gerektiğinden söz ediyoruz. Mesela; ilişkilerimizde başarılı olabilmek için iyi bir dinleyici olma, empati kurma ve benzeri noktalara özen göstermemiz gerektiğini biliyoruz. Ya da iş hayatında iletişimimize dikkat etme, yaptığımız şeyi severek yapma, sürekli gelişmeye çalışma, yeni fikirlere açık olma gibi hususların bizi başarıya götüreceğini biliyoruz. Peki, belirli bir alanda değil de hayatın her alanında bize başarı getirecek şeyler hakkında ne biliyoruz? Daha doğrusu, bunun üzerine hiç düşünüyor muyuz, diyeyim. Zira açıkça görünen o ki bu konu üzerinde kesinlikle düşünmeye ihtiyacımız var.

Ama bir dakika! Şimdi neden böyle söylüyorum ki? Neden başarılı olmak için gereken nitelikleri düşünmeye ihtiyaç duyuyoruz ki? Aslına bakarsanız, sorunun yanıtı gayet net ama ben yine de söyleyeyim. Evet, genel anlamda başarı için gereken nitelikler hakkında düşünmeye ihtiyacımız var. Çünkü etrafımızda; işini severek yapmayan, hayattan keyif almayan, arkadaşları tarafından sevilmeyen, yaşadıklarından dolayı kendini çıkmazda hisseden, kısacası “başarısız” olmaya meyleden sayısız insan var. Ve bu kişilerin hemen hepsi birazdan inceleyeceğimiz noktalarda hata yapıyor, diye düşünüyorum. Kim bilir, belki biz de yapıyoruz. Belki biz de başarılı olmamızı sağlayacak yaklaşımları görmezden geliyor, bu nedenle de pek çok farklı konuda sorunlar yaşıyoruz. Ne bileyim, belki sosyal ilişkilerimizde başarısız oluyor, iş hayatında sık sık problem yaşıyor, özel hayatımızda da kaybedenleri oynuyoruz. İşte bu nedenle; aşağıdaki noktalara yeteri kadar dikkat edip etmediğimizi kendimize sormalıyız diyorum. Bakalım, hayatın her alanında kazançlı çıkmamızı sağlayacak konulara yeterince özen gösteriyor muymuşuz?

Daha Az Konuşup Daha Çok Dinlemek!

Daha Az Konuşup Daha Çok Dinlemek!Hayatın her alanında başarılı olmak mı istiyorsunuz? O zaman konuşmak için daha az, dinlemek içinse daha çok zamanınızı ayırmalısınız. Çünkü çok konuşmakla elinize bir şey geçmezken, iyi bir dinleyici olarak bir sürü farklı açıdan kazançlı çıkarsınız. Mesela; kendi fikirleriniz arasına sıkışıp kalmaz, başka insanların farklı görüşlerinden haberdar olabilirsiniz. İhtiyacınız olan konularda yeni şeyler öğrenebilir, insanlarla daha güçlü iletişim kurabilirsiniz. Kısacası atalarımızın da dediği gibi söz gümüşken sükutun altın olduğunun farkına varmalısınız.

Başkalarının Başarılarını Takdir Edebilmek!

Başkalarının Başarılarını Takdir Edebilmek!Biri sizinle başarısını ya da başına gelen iyi bir olayı paylaştığı zaman onun sevincini paylaşabilmelisiniz. Ne bileyim; iş arkadaşınız terfi aldığı zaman içtenlikle elini sıkabilmeli, başkalarının başarılarının sizi başarısız yapmayacağını anlamalısınız. Diğer bir deyişle; başkalarının başarıları karşısında kıskançlık göstermemeli, takdir edebilmenin ne kadar büyük bir meziyet olduğunu görmelisiniz.

Göz Teması Kurmak!

Göz Teması Kurmak!Evet, hem iş hem de özel hayatınızda başarılı olmanızı sağlayacak noktalardan bir tanesi de bu! Yani iletişimlerinizde başarılı olmak için göz teması kurmaya dikkat etmelisiniz. Göz teması kurmaktan kaçınan öz güveni eksik kişiler gibi davranmamalı, bu küçük detayın size pek çok konuda avantaj sağlayacağının farkına varmalısınız. Tabii, işin dozunu kaçırmamanız gerektiğini de ekleyeyim. Zira gözlerinizi konuştuğunuz kişinin gözlerine ona rahatsızlık verecek düzeyde dikerseniz, yanlış anlaşılmalara neden olur, istediğiniz etkinin tam tersini yaratırsınız.

Beden Dilini Doğru Kullanmak!

Beden Dilini Doğru Kullanmak!Beden dilini doğru kullanmak da size pek çok farklı noktada başarı getirecek bir yetenek! Böylelikle hem ilişkilerinizde başarılı olur hem de insanlar üzerinde istediğiniz etkiyi daha rahat bir şekilde yaratabilirsiniz. Peki, beden dilini doğru bir şekilde kullanmak için dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Mesela; duruşunuzu nasıl belirlemeniz gerektiğini, karşı tarafı dinlediğinizi göstermek için hangi taktikleri kullanabileceğinizi, taklit etmenin karşı taraf üzerinde nasıl bir etki yaratacağını ve bunlar gibi başka önemli noktaları biliyor musunuz? İsterseniz; buradan merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Olumlu Bakabilmek!

Olumlu Bakabilmek!Çünkü negatif düşünce tarzı size her zaman her yerde kaybettirecektir. Olaylara negatif tarafından bakmanız hem kendinize hem de etrafınızdaki insanlara zarar verecek ve ister istemez başarısızlığınıza yol açacaktır. İşte bu nedenle; olaylara olumlu tarafından bakmayı öğrenmelisiniz. Ortada bir sorun olduğu zaman şikayet etmek yerine çözüme odaklanmayı tercih etmeli, bardağın dolu tarafını görmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Tamam, bu size bir nevi Polyannacılık gibi görünebilir ama emin olun olumlu bakmak size hiçbir zaman kaybettirmeyecek aksine her zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Hayata daha pozitif bakabilmek için öğrenmeniz gerekenlere buradan ulaşın!

Detaylara Önem Vermek!

Detaylara Önem Vermek!Hayatın her alanında başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken bir diğer şey de detaylara önem vermek! Tabii, bununla kas ettiğim çok fazla şey olduğunu da eklemeliyim. Mesela; ilişkilerinizde gözden kaçırdığınız detaylar! İş hayatında olumsuz olaylarla karşılaşmanıza neden olanlar! Sosyal hayatınızda istediğiniz noktaya gelememenize neden olan ayrıntılar! Anlayacağınız başarılı olmak için farkındalığınızı arttırmayı öğrenmelisiniz. Etrafınızda olup bitene karşı gözlerinizi kapatmamalı, minik detayları görebilen azınlığın içinde olmanın avantajlarından yararlanmalısınız.

Sınırlarınızı Zorlamak!

Sınırlarınızı Zorlamak!Korkularınızın üzerine gitmeyi öğrenmeli, konfor alanınızın dışına çıkmayı öğrenmelisiniz. Kendinizi hapsettiğiniz o görünmez baloncuğunuzdan kurtulmalı, başarılı olmak için kendinizi aşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Mesela; özenerek baktığınız arkadaşınız gibi olamayacağınızı düşünmek yerine, onda olup da sizde olmayan şeyleri görmeye çalışmalısınız. Ne bileyim; yeni insanlarla tanışmaktan mı çekiniyorsunuz? Bu çekincenizin üzerine gitmelisiniz. Topluluk önünde konuşmak mı sizi tedirgin ediyor? İnadına kalabalık önünde konuşabileceğiniz ortamlara girmelisiniz. Kısacası; sınırlarınızı zorlamalısınız.

Harekete Geçmek!

Harekete Geçmek!Çünkü yerinizde saymak size hiçbir şey kazandırmaz. Aksine en değerli hazineniz olan zamanınızdan çalmanıza neden olur. İşte bunun için istediğiniz şeylerin kendiliğinden oluşmasını beklemek yerine harekete geçmeyi öğrenmelisiniz. Oturduğunuz yerde ilişkilerinizin yoluna girmesini beklememeli, bunun için emek harcamanız gerektiğini bilmelisiniz. Kötü durumlar içerisine düştüğünüzde işlerin kendiliğinden yoluna gireceği gibi hayalperest düşüncelere kapılmamalı, yapılacak tek şeyin çözüm yoluna doğru ilk adımınızı atmak olduğu gerçeğini görmelisiniz.

Empati Kurmak!

Empati Kurmak!Çünkü empati kurmak size hem özel hem de iş hayatınızda ekstra başarı getirecektir. Böylelikle insanlarla olan iletişiminizi güçlendirebilecek, karşınızdaki kişinin ne anlatmak istediğiniz çok daha iyi anlayacak ve kendinizi onun yerine koymayı bildiğiniz için çok daha doğru tepkiler verebileceksiniz. Empati niteliğiniz sayesinde hiçbir zaman öfkeyle gemileri yakanlardan biri olmayacak, etrafınızdakilere karşı gösterdiğiniz mantıklı yaklaşım sayesinde istediğiniz saygı duyulan kişi olmayı başaracaksınız. Bir tek bunlar da değil! Empati yeteneğiniz sayesinde kazançlı çıkacağınız o kadar farklı nokta var ki! Dilerseniz; buradan empati niteliğiyle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hayattan Keyif Almak!

Hayattan Keyif Almak!Başarılı mı olmak istiyorsunuz? O zaman hayattan keyif almayı hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz. Yaptığınız hemen her şeyden keyif almayı öğrenmeli, mutlu olmak için bir şeylere ihtiyacınız olmadığını anlamalısınız. Zaten önemli olan şaşılası şey de bir şeylere ya da birilerine ihtiyaç duymadan da mutlu olabilmek değil mi? Hayat bu şekilde daha yaşanılabilir bir yolculuk olmuyor mu? Belki size bunu nasıl yapacağınızı söyleyemem. Ama yaşadığınız ömrün ne kadar kısa olduğunun farkına varmanızı ve edindiğiniz her güzel deneyimin bu dünyaya veda ederken yanınızda götürebileceğiniz yegane şeyler olacağını bilmelisiniz.

Hayattan keyif almak için benimsemeniz gereken kuralları buradan öğrenin!

Gerçekçi Hayaller Peşinde Koşmak!

Gerçekçi Hayaller Peşinde Koşmak!Belirlediğiniz hedefler konusunda ne kadar hayalperest davranır, gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsanız, aynı derecede başarısız olursunuz. İşte bu nedenle de düşlerinizi gerçeğe dönüştürmek için imkansızın peşinde koşmamalısınız. Tamam, hayalini kurduğunuz şeyi başarmak için tabii ki pes etmeden çalışmaya devam edeceksiniz. Etrafınızdaki herkes ulaşmak istediğiniz noktaya asla ulaşamayacağınızı söylese bile siz yine de ilerlemeye devam edeceksiniz. Ama tüm bunlar demek değil ki hayalleriniz konusunda sınır tanımamalısınız. Yapabileceğinize yürekten inandığınız şeyler için sonuna kadar mücadele etmelisiniz ama bunu yaparken bile gerçekçiliği elden bırakmamalısınız.

Planlı Hareket Etmek!

Planlı Hareket Etmek!Hayatın her alanında başarılı olmak için planlı hareket etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Zaten plana sadık kalan insanların bu özellikleri sayesinde başarılı olma ihtimallerini ne kadar arttırdıklarını hepimiz biliyoruz. Keza hiçbir başarının şans eseri elde edilmediğinin de farkındayız. İşte bu nedenle, ulaşmak istediğiniz hedef ne olursa olsun, her zaman önceden hazırlamış olduğunuz plan dahilinde hareket etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Kaldı ki kendisini başarılı olarak tanımlayan insanlara baktığınızda da onların hep ellerindeki pusulaya göre hareket etmiş kişiler olduklarını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Yeniliklere Açık Olmak!

Yeniliklere Açık Olmak!Ne kadar yenilik, o kadar başarı! Siz hiç katı kuralları olan, kendi düşüncesinden başka herkesin fikrine karşı kulaklarını tıkayan kişilerin başarılı olduğunu gördünüz mü? Ne öğrenmekten ne de dinlenmekten hoşlanan kişilerin, kayda değer başarı elde ettiklerine hiç rastladınız mı? Hayır, değil mi? Tabii ki öyle! Sonuçta; kendinizi yeni fikirlere, yeni tecrübelere, yeni bağlantılara, yeni ortamlara kısacası yeni olana ne kadar çok açarsanız, başarı noktasına o kadar yaklaşır, zafer kupanızı havaya kaldırma ihtimalinizi o kadar arttırırsınız.

Daha Çok Gülümsemek!

Daha Çok Gülümsemek!Evet, başarılı olmak için gerekli olan belki de en önemli kurala geldik! Yani size diyorum ki, daha çok gülümsemelisiniz. Kendinizi kötü hissettiğinizde bile bunu yapmalı, zoraki de olsa gülümsemeye çalışmalısınız. Zira ilk baştaki gülümsemeniz zoraki olsa bile; zamanla bu küçük jestinizin etkisini hissetmeye başlarsınız. İnanmıyorsanız hemen şimdi dediğimi deneyin. Gülümseyin ve modunuzda yaşanacak değişikliği hissedin. Sonuç olarak; hayata ne kadar çok gülümserseniz o da size aynı şekilde gülümseyecek ve başarılı olmanız için önünüze serebileceği bütün fırsatları serecektir.

Zorluklara Katlanabilmek!

Zorluklara Katlanabilmek!Başarılı olmak, daha da önemlisi kendinizi başarılı hissetmek istiyorsanız, zorluklara göğüs gerebilmelisiniz. Karşınıza bir engel çıktığında hemen öyle omuzlarınızı düşürmemeli, mücadele etmeyi tercih ederek güçlü olmayı seçmelisiniz. Yaşadığınız şeyler size ne kadar ağır gelirse gelsin bir çıkış yolu bulacağınıza inanmalı, asla ama asla pes etme taraftarı olmamalısınız.

Bunu isteseniz bile kendinizi motive etmeyi öğrenmeli, mücadeleye bir süre ara verseniz bile küllerinizden yeniden doğarak savaşmaya devam etmelisiniz. Uzun lafın kısası; zorluklar karşısında ne kadar sağlam durabilir, gülümseme konusunda ne kadar çok inat ederseniz, o denli başarılı bir hayat yaşarsınız diyebilirim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum