Yatırım yapmaya başla!

Hayatımız Boyunca İlerlememizi Engelleyen Şeyler

Hayatımız Boyunca İlerlememizi Engelleyen Şeyler

Hepimiz, kendi hayatımızın mimarlarıyız. Hayatlarımıza, kendi isteklerimiz doğrultusunda şekil veriyoruz. Elbette, her günümüz güllük gülistanlık geçmeyecek. Zorluklarla karşılaşacağız. Önemli olan ise bu zorluklara karşı tavrımızın nasıl olduğudur. Bu hayatta geri kalmamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız, daha azını değil.

Bir işi yaptığımızda onunla yetinmemeli ve daha iyisini yapabileceğimize kendimizi inandırmalıyız. Ne olursa olsun, daima istediğimiz hayata ulaşmak için çaba sarf etmeliyiz. Bu yolda, kendi önümüze taş koyacağımız zamanlar olacak; ama onları aşmayı bilmemiz gerekiyor. Şimdi, sizlere o taşlardan bahsetmek istiyorum.

İşte, hayatta ilerlememizi engelleyen şeyler:

Kendimize söylediğimiz şeyler: Hayata karşı tutumumuz ve söylediklerimiz, daha iyi olabilmemiz için en önemli rollerden birini üstlenir. Şonuçta; ister istemez kendimize söylediğimiz şeyler, bizi pozitif veya negatif anlamda etkiler. Yapılacak bir konu hakkında “başaramam, ben yapamam” tarzı şeyler söylerseniz; zaten baştan kaybetmiş olursunuz. Siz kendinize inanmazsanız, bir başkası neden size inansın ki?

Geçmişe bağlı yaşamak: Geçmişte neler yaptığınızı düşünüp durmaktan vazgeçin. Neler yaptığınız, kimsenin umurunda değil. Önünüzde koskocaman bir gelecek var. Yapmanız gereken; o gelecek için çalışmak. Geçmişe bağlı kalarak yaşayan insanlar, her zaman kaybeder. Geçmişte başarılı veya başarısız oldunuz. Bu önemli değil, asıl önemli olan; geleceğinizde ne yapacağınızdır.

Bahane üretmek: Zamanla hepimiz, bahaneler üreten birer insana dönüştük. Bazen öyle ki insanlara bahane olarak söylediğimiz yalanlara, kendimiz bile inanıyoruz. Herkesin şu ara bahanelerin arkasına saklandığı bir dünyada, bizi diğer insanlardan farklı kılacak özellik budur. Sürekli bahaneler üreterek nereye kadar devam edebiliriz? Hiçbir yere! Aynı yerde sayar dururuz. O yüzden sürekli olarak sığındığımız bu bahanelerden bir an önce kurtulup, inandığımız şeyler uğruna savaşmalıyız.

İnsanların ne dediği hakkında fazla kafa yormak: “O, ne demiş?”, “O, benim hakkımda cidden böyle mi düşünüyor?” gibi saçma sorularla kendimizi meşgul etmekten hiç sıkılmıyoruz. Türkiye gibi bir yerde, insanların senin hakkında konuşmamasının imkanı yok ki! Kim olursan ol. İster fakir, ister zengin, ister yaşlı, ister çocuk. Ülkemiz insanları için bu değişmez bir şey. Konuşup dursunlar, ne olacak sanki? En fazla ne yapabilirler? Eğer herkesin ne dediği hakkında bu kadar düşünürseniz, iyi bir yerlere gelmeniz çok zorlaşır. Çünkü o insanlar, yükselmeye başladığınızı gördüklerinde de susmayacaklar, sizin en kötü olduğunuz durumlarda da. O yüzden boşverin. Siz elinizden gelenin en iyisini yapın ve sonra da kendinizle gurur duymaya bakın.

Başkalarının hayatımıza müdahale etmesine izin vermek: Bu genelde, lise son sınıfta ailemizin üniversite tercihlerinde “O olmaz, bunu okuyacaksın.” diye zorlayıp, bize istemediğimiz bölümü yazdırması ile başlar. Sonrasında ise genelde, arkadaşlar devreye girer. “Haydi, şunu yapalım, oraya gidelim, buradan çıkalım.” derken, tam da çalışacağınız dönemde sizi bu tarz şeylere alıştırarak, içinizdeki tüm çalışma isteğini de bitirirler. En son olarak da insanların evleneceğiniz kişiye müdahale etmeleri, çalıştığınız işi beğenmemeleri olarak devam eder. Ama bu durum, asla bir son bulmaz!

Yani kısacası; hayatımızın her noktasında insanlar bir şekilde müdahale etmeye, sizinle alakalı beğenmedikleri şeyleri değiştirmeye çalışır. Bu sizin hayatınız, bir başkasının değil! İnsanların hayatınıza müdahale etmesine lütfen, engel olun.

Bu hayatta geri kalmamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız, daha azını değil. Bir işi yaptığımızda onunla yetinmemeli, daha iyisini yapabileceğimize kendimizi inandırmalıyız. Ne olursa olsun, daima gelecekte istediğimiz hayata ulaşmak için elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız. Kimsenin hayatı mükemmel değil; ama birçok insan öyle olması için uğraşıyor. Daha iyi bir yere gelmek, daha iyi bir arabaya ve eve sahip olmak için çabalıyor. Yani hep daha iyileri elde edebilmek için bir savaş veriyorlar. Peki, siz bu hataya düşerek kendi yolunuza taş mı koyuyorsunuz yoksa en iyisi için savaşıyor musunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum