Yatırım yapmaya başla!

Dünyayı Sallamak için Üretilen Ancak Sonu Hüsran Olan 10 Otomobil Modeli

Sizlere hazırladığımız bu listede, otomobil üreticilerinin "binlerce satacağım" hayaliyle çıkıp, stratejik hatalardan dolayı zarar ettiren modellerine yer verdik.
Dünyayı Sallamak için Üretilen Ancak Sonu Hüsran Olan 10 Otomobil Modeli

Otomotiv şirketleri istedikleri kadar bir modele milyon dolarlık yatırım yapsa da bazen umduğunu bulamadığı oluyor. Pazarlar her zaman için değişkendir. Mesela Toyota’nın bir modeli Avrupa pazarında sevilmişse, Asya pazarında o model şirketine zarar ettirebilir. Veya Mercedes’in C Serisi, 2. neslinde inanılmaz satış rakamlarına ulaşmış olabilir. Ancak 3. neslinin bir an önce geçirip 4. jenerasyona da atlanmak istenebilir. 1970’li ve 1980’li yıllara denk modellerin de en ağır cezaları, boğuşulması gereken emisyon sorunlarıydı!

Bizde sizlere büyük umutların bağlanarak, çeşitli sebeplerden dolayı sonunda hayal kırıklığı yaşatmış modelleri sıraladık. Listemizin içerisindeki neredeyse tüm modeller hakkında bilginiz vardır. Ancak işin iç yüzünde o araçların bazıları, çok komik rakam adetlerinde satıldıktan sonra şirketine “beyaz bayrak” açtıran modellerdir.

1 Delorean DMC-12

Delorean DMC-12Delorean hikayesini biliyorsunuzdur. GM’nin stratejik düşünen yöneticilerinden birisinin Lotus kurucusundan aldığı fikirlerle özel olarak açtığı firması, DMC-12 kodlu bir araç üretmişti. Ne oldu sonra? Geleceğe Dönüş filmi ile 80’li yılları yaşamış insanları öylece kendine baktırdı. Fransız imalatı 2.7L V6 motor ile çok hızlı olacağı zannedildi ama sonunda firma kepenklerini kapattı. Halen daha eski tesisindeki yedek parçalarla yüzlerce DMC-12 yapılabileceği söyleniyor.

2 Chrysler Crossfire

Chrysler CrossfireHepimiz diyemesek bile bazılarımız caddelerde Chrysler Crossfire ateşine denk gelmiştir. Mercedes SLK’nın %80 parçalarını kullanan bu Amerikan model, 3.2L V6 motorundan ürettiği 218 beygir, sanırız insanları tatmin etmemişti.

6.2 saniyelik bir kalkış, en azından muadili olan BMW’leri ezemiyordu. Meraklıları çözümü 335 ps’lik AMG motoru koydurarak buldu ancak SRT6 varyantı dahil kimse onu geri döndüremedi!

3 Ford Mustang V6-5. Nesil

Ford Mustang V6-5. NesilArabadan anlayan kişiler 5. nesil Mustang‘in gerçekten kötü olduğunu bilirler. Bir hayal kırıklığı olan jenerasyonu daha var! Onu da siz bulun. Mustang dediğimiz model, ikonik ve V8‘lerle beslenen bir Amerikan güreşçisiydi.

Ford gelip de 2005 yılında hızlı atına 4.0L V6 koyarsa, haliyle onu yavaşlatır. İnsanlar buna tepki olarak bu kasa Mustang’i almama cezasıyla Ford’un bu işkenceyi 2011 yılına kadar çekmesini neden oldular.

4 Chevy Camaro-4. Nesil

Chevy Camaro-4. NesilKimisi bunu bir uzay aracı gördü kimisi de buna araba diye binmem dedi. Ortada kalınacak bir tasarımı olan Chevrolet Camaro’nun 4. jenerasyonu, şirketin 5 şiddetinde deprem gibi sarsılmasına neden oldu. Demiştik ya insanlar içeriğinde performans geçen modellerden çok şey ister!

Chevy’de Ford Mustang’ten önce bu hatayı yaparak 1993-1995 yılları arasında bu bize göre süper olan spor modelin içerisine 3.8L V6 motoru koydu ve aktarımlarını da 4 ileri otomatik şanzımanla gerçekleştirdi. Sonra da şirket bu seri bitsin diye gün saydı!

5 Pontiac Fiero

Pontiac FieroSanırız Pontiac, Toyota’nın MR2 akımının iyi yönlü etkilerini kendisine çevireceğini zannetmiş. Üzerine bir de İspanyolca da “vahşi” anlamına gelen Fiero’yu ismini kullanırsanız, insanlar lastikleri yakacağı bir araba geliyor zanneder. Tabi ki öyle olmamış.

Pontiac 2.5L 94 beygirlik motoruyla aracının sonunu çıkmadan hazırlarken, son bir atakla hacmi 2.8L ve silindir sayısını da 6 yapsa da, 135 beygir yine yetmeyecekti! Kim ister ki çok para verip, ibresi 180’ni geçmeyecek bir spor otomobili.

6 Ferrari Mondial 8

Ferrari Mondial 8Ferrari marka isminin geçtiği yerde hatalı üretim planlaması olamaz. Bu bizim düşüncemiz. İtalyan şirket, her zaman olduğu gibi dış karoser şekilleriyle kendinden söz ettirecek, yaz aylarında gömleğinin düğmeleri açık gümüş kolyeli zengin gençlerini taşıyabilecekti. 1980’lerin harikası olsa da onu besleyen 3.0L motor V8, Modial‘in dibe doğru gitmesine neden olmuş.

Bir teorimizde insanların bu denli bir “çılgın kırmızıya” alışık olmaması. Şaşırmış da olabilirler. Şu var ki 6.3 saniyelik kalkış rakamı o yıllara göre fena sayılmazken, hız meraklıları onla 4.5 saniyede 100 km’ye ulaşmak istemiş olabilirler.

7 Chevrolet Corvette C4

Chevrolet Corvette C42020 model yılında Stingray C8 ile gelen Corvette’nin C4 versiyonu, 1987 yılında müşterileriyle buluşturulmuştu. Bu aracın bizce sorunu ne şekli ne de motoru. Satışlarının kötü olmasının tek nedeni C4’ün de emisyon duvarına çarpış olması.

Yoksa gayet hacimli bir 5.7L, 230 beygirle istenileni verebiliyordu. Belki çok hız yapamayacaktı ama Amerikan halkının çok sevdiği derinden kürklemeleri dinletiyordu. Corvette C4’te diğerleri gibi şirketinin yüzünü güldürmemiş.

8 Pontiac Firebird-2. Nesil

Pontiac Firebird-2. NesilPontiac eskiden kazandıklarını sanırız 70’li ve 80’li yıllarda yemiş. Chevy’den gelen 6.6L V8, ikinci nesil Firebird’ün karoseri için yeterliydi. Ne oldu da bir türlü işler kötü gitti?

Kocaman motorun içerisine eğer ki sadece 180 beygir  güç koyarsanız, kimseyi tatmin etmez. İnsanlar kızar ve litre başına düşen 27.2 beygiri, firmanın kafasına atar.

9 Mitsubishi FTO

Mitsubishi FTOŞimdi biz Mitsubishi’yiz ve FTO’nun projesini tamamlamış olalım. Aracın şekline bakarsak, “aman tanrım bu güzellikteki arabayı herkes çok sevecek ve biz üretimi nasıl yetiştireceğiz” gibi kronik bir kapılma yaşayacağız. Japon iç pazar arabalarından birisi olan FTO, 1994’te ödül de almış bir spor otomobil.

2.0L V6 motoru 197 beygir gücündeydi ve hız sınırlaması olan bir ülke için yeterliydi. Ancak Japonlar’ın bu aracın yurt dışı denemesini yapmadığı için iç pazarında hızlı bir geri dönüşler kaydetti.

10 Hyundai Veloster

Hyundai VelosterKore’nin Amerika pazarını nereden zorlarımın örneklerinden biri de Veloster’dir. Japon Honda ve Toyota, alt markalarıyla ABD pazarını ele geçirmiş, Korelilere nefes aldırmıyordu. Hyundai, işi sağlama almak niyetiyle bugünlerde muhteşem yeni kasasıyla gelen Veloster‘e 1.6L, Civic’ten 20 beygir az olan bir motorla piyasaya kafasını soktu ve anında geri çekti. Yalnız şimdi Veloster öyle dalga geçilecek gibi değil. Hyundai 275 beygirlik kasırga ünitesini yerleştirdi.

Tabi ki bu 10 model haricinde çoğu modelin hayal kırıklığı yaratan modelleri olmuştur. Bunlar en ses getirenleri. En çok Amerikan modellerinde yaşanan dibe vuruşların aslında temel sebepleri, zamansız şekilde veya emisyonlara takılmamak için yaptıkları motor hacimlerini düşürme. Sizin listemiz içerisinde “evet bende bunun tutmayacağını söylemiştim” dediğiniz bir model var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum