Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Hava Yolu Sektörünün Net Zararı 2020’de 118,5 Milyar Dolara Ulaşacak

IATA aylık raporuna göre hava yolu taşımacılığının geliri pandemiye bağlı olarak %66 azalacak. 2020 ve 2021’de zarar beklense de, gelecek yıl toparlanma başlayacak.
Hava Yolu Sektörünün Net Zararı 2020’de 118,5 Milyar Dolara Ulaşacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) sektördeki gelişmeleri gösteren Kasım raporunu yayımladı. Coronavirüs pandemisinde vakaların artmasına bağlı olarak hava yolu taşımacılığı büyüme tahmini aşağı yönde revize edildi.

Küresel tedarik zincirinin aksamaması nedeniyle kargo taşımacılığında toparlanma olsa da, yolcu taşımacılığı açısından kriz öncesine dönüşün zaman alacağı bildirildi.

Son haftalarda üst üste gelmeye başlayan aşı haberleri havacılık sektörü için de umutları artırdı. Aşının uygulanmaya başlanmasıyla birlikte seyahatlerin en azından 2019 yılının yarısına ulaşabileceği söylendi.

2020 yılında hava yolu taşımacılığında yolcu sayısında yıllık bazda %66 oranında düşüş olması bekleniyor.
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Raporu
Kaynak: IATA

Bu oranın 2021 yılında %50,4 büyümeye geçmesi bekleniyor. 2019’da 4,5 milyar olan yolcu sayısının bu yıl sonundaki raporda, 1,8 milyara gerileyeceği tahmin edildi. Sektörün yeniden canlanması için indirimli bilet gibi uygulamalar yapacağı fakat maliyetinin yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Gelecek yıl hava taşımacılığına harcanan miktarın dünyanın gayri safi yurt içi hasılasının %0,5’i kadar olması beklendiği ve bu oranın kriz öncesine göre yarı yarıya düşük olduğu vurgulandı. Fakat yine de dünya ticaretinde toparlanma öngörüsüyle iyileşmeye dair iyimserliğin korunduğu bildirildi.

Bazı gelişmeler toparlanmaya dair umutları artırsa da salgında ikinci dalganın yaşanması ve kısıtlamaların yeniden getirilmesi yolcu sayısı artışının sınırlı olması anlamına geliyor. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda bu yıl sektörün net zararının 118,5 milyar dolar olması bekleniyor.

Hükümetler salgını durdurmak için sınırlarını kapatırken, havacılık sektörünün ayakta kalabilmesi adına da sayısız yardımı devreye soktu.
Havacılık Devlet Yardımları
Kaynak: IATA

Bunlar arasında nakit desteği, kredi sağlanması ve vergi yükümlülüklerinin ertelenmesi gibi çeşitli destekler yer alıyor. Fakat devlet yardımlarının eşit bir şekilde dağıtılmadığına dikkat çekiliyor.

ABD, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerindeki havayolları şirketlerinin genel olarak daha fazla yardım aldığı, Latin Amerika, Afrika ve Orta Doğu’dakilerin ise daha az aldığı bildirildi.

Söz konusu yardımların ilk amacının salgın bitene kadar şirketlere geçici bir rahatlama sağlatmak olduğu söylenirken, bazı firmaların hayatta kalmakta güçlük çektiği belirtildi. Asya Pasifik gibi bazı bölgelerdeki şirketlerde sektör maliyetlerindeki artışa bağlı olarak işletme gelirlerindeki düşüşün daha belirgin olacağı söylendi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum