Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hava Yolculuğuna Talep Covid-19 Öncesi Seviyesine Yaklaştı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, küresel hava yolu yolcu trafiğinin Mart ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yükseldiğini açıkladı. İşte detaylar;
Hava Yolculuğuna Talep Covid-19 Öncesi Seviyesine Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından Mart ayı küresel toplam yolcu talebi istatistiklerinin yer aldığı piyasa analiz raporu yayımlandı. Analize göre küresel hava yolu yolcu trafiği, Mart ayında yıllık bazda yüzde 52,4 artarak Covid-19 salgından önceki seviyenin yüzde 88’ine ulaştı.

IATA’nın açıkladığı rapora göre Mart ayında küresel çapta hava yolu yolcu trafiğinin arttığı görüldü. Yolcu trafiğini temsil eden ücretli yolcu kilometre (RPK) ise Mart’ta geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 52,4 yükseldi.

Böylece Mart ayında kilometre başı yolcu gelirinin Covid-19 salgınından önceki dönem olan Mart 2019 seviyesinin yüzde 88’ini bulduğuna işaret edildi.

Yurt İçi Yolculuklar Yüzde 34,1 Arttı

2022 yılının Mart ayı ile kıyaslandığında kilometre başına yolcu gelirinin uluslararası seyahatlerde yüzde 68,9, yurt içi yolculuklarda ise yüzde 34,1 arttığı görüldü.

Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, ülkenin yeniden açılması ve seyahat kısıtlamalarını hafifletmesi ile iç-dış hava trafiğinin toparlanmasının hızlandığı öne sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberinde yer alan IATA Mart ayı analizine göre Asya Pasifik bölgesindeki taşıyıcıların uluslararası yolcu sayısında önemli artış olduğu vurgulandı.

AA, ücretli yolcu kilometre verisinin havacılıkta ücret karşılığında taşınan yolcu sayısı ile uçuş mesafesinin çarpımından elde edilerek bulunduğuna dikkat çekti. Böylece bütün ücretli yolcuların kilometre olarak katettikleri mesafenin hesaplandığı bildirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın