Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hava Yastığı Honda Civic Sürücüsünü Öldürdü!

Takata hava yastığı Honda Civic'te bir can daha aldı!
Hava Yastığı Honda Civic Sürücüsünü Öldürdü!
HABER GİRİŞ

Bulunduğumuz ayın başlarında Takata Hava Yastıkları’nın sorunlu olduğu araçların devam listesini sizlerle paylaşmıştık. 2013 yılında bu zamana kadar resmen dünyanın başına dert olan Japon hava yastığı şirketinin sorunları gün geçtikçe daha fazla büyüyor. BMW, Chrysler, Ford, Honda, Mazda, Nissan, Toyota ve Mercedes’in içine karıştığı olayın sonuncusunda 2002 model Civic, sahibinin ölümüne neden oldu!

Bulunuş yıllarında air bag tek bir kullanıcı için direksiyonda varken, günümüzde bu neredeyse araç kabinlerinin her noktasına konumlandırılıyor. Ortalama 6 hava yastığı bulunan bir otomobilin, tek firma yüzünden en önemli hayat kurtarıcı ögesinin bozuk monte edilmesi, ölüm ve yaralanmaları kaçınılmaz yapıyor.

Honda ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi 2002 Civic’te ölen kişinin Takata yüzünden olduğunu onayladı!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Takata, normalde otomotiv dünyasının bir nevi resmi hava yastığı tedarikçisiydi. Eksik yaptığı bir şey vardı o da ürettiği malzemenin tetikleyicilerini baştan savma imal etmesi. Carscoops‘tan aldığımız bilgilere göre 2002 model Honda Civic, ölen sahibi tarafından sadece 3 ay önce satın alınmış.

Honda, bu alım-satımı fark etmediği için geri çağırma bildirimleri kişiye ulaşmamış. Olay derinlemesine araştırıldığında Japon marka kaza yapan aracın eski sahibine geri gel çağrısını iletmiş. İkinci el satış yöntemiyle Civic el değiştirince ölen kişi de bunun farkında olmamış.

Honda, eski araç sahiplerinin değişimler için çok geç kaldığını söylüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şirket, 12’den fazla hatırlatma bildiriminden sonra 20’den fazla telefon görüşmesinin yapıldığını söyledi. Yaptıkları çabaya rağmen, onarımların asla tamamlanamadığını aktardı. Sadece ABD’de Takata hava yastığı tetikleyicileri yüzünden 16 kişi öldü ve 200’den fazla da yaralanma vakasına neden oldu. Dünya çapında bakıldığında ise ölüm sayısı 24!

GCM Yatırım Banner

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Mazda “Takata” Yüzünden 270 Bin Aracını Toplatıyor!

Yeni bir bildirim yayınlayan Honda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hava yastığı sorunlu tüm araçlara yetecek kadar şişirici malzemenin olduğunu basınla paylaştı. Japon marka, “Daha eski araçlar, özellikle de 2001-2003 model yılı araçlar, hava yastığı şişirme patlaması riskini arttırıyor ve en büyük güvenlik riskini oluşturuyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.