Yatırım yapmaya başla!

Hasan Ruhani: İran-Irak Arasındaki Yıllık Ticaret 12’den 20 Milyar Dolara Çıkabilir

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak ile iki taraflı ticaretin şu andaki 12 milyar dolarlık seviyeden 20 milyar dolarlık seviyeye yükselebileceğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Hasan Ruhani: İran-Irak Arasındaki Yıllık Ticaret 12’den 20 Milyar Dolara Çıkabilir

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran ile Irak arasındaki yıllık iki taraflı ticaretin şu andaki 12 milyar dolarlık seviyesinden 20 milyar dolarlık seviyeye yükselebileceğini söyledi. Ruhani’nin bu açıklamayı Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in Tahran ziyareti sırasında yapması dikkat çekerken, aynı zamanda iddialı sözlerin ABD’nin İran’ın petrol, taşımacılık ve bankacılık sektörünü hedef alan yaptırımlarının devreye girmesinden iki hafta sonra gelmesi de dikkat çekti.

İran’ın devlet televizyonunda canlı olarak yayınlanan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin konuşmasında; “bugün iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler yılda yaklaşık 12 milyar dolara ulaştı ve iki taraflı çabalarla bu rakamı 20 milyar dolara çıkartabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bu noktada; Iraklı yetkililerin geçen hafta verdiği demeçte, Irak’ın İran’la Iraklı gıda ürünlerini doğalgaz ve enerji kaynaklarıyla değiştirmek için anlaşma yaptığı hatırlatıldı.

Hasan Ruhani İran-Irak Arasındaki Yıllık Ticaret 12'den 20 Milyar Dolara Çıkabilir

Öte yandan Bağdat’ın ABD’den İran gazını elektrik santralleri için ithal etmek için izin istediği ve yetkililerin ABD tarafından 45 günlük bir feragat dışında daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu söyledikleri biliyordu. İlgili haberde; İran’ın Irak’tan gıda, tarım ürünleri, ev aletleri, klimalar, yedek araba parçaları gibi geniş bir ürün yelpazesini ithal ettiği kaydedildi.

Ayriyeten İran’ın Mart 2018’te sona eren 12 ay boyunca Irak’a ithal ettiği ürünler, Irak’ın 2017’deki toplam ihracatının yüzde 15’ine tekabül etmişti.

 Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in Tahran Ziyareti

Bunların yanında iki ülke arasında geçen yılın 12 milyar dolarlık ticaret hacmini artıran enerji sözleşmeleri vardı. Nihayetinde Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in İran’a resmi ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den gelen açıklama fazlasıyla ilgi çekti denilebilir. Kendisi geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarla da gündeme gelmiş, ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarla yanlış bir yol seçtiğini ve yenilgiye uğrayacağını söylemişti.

ABD’nin İran’a yönelik zalimce yaptırımlarının başarısız olacağını ifade eden Ruhani; “Bölgesel güvenlik konusunda samimi iseler doğru yol bu değil. İran halkına saygı duydukları konusunda samimi iseler doğru yol bu değil” demişti. Washington’ın uluslararası kuralları ayak altına aldığını dile getiren Ruhani; yaptırımların kendileri için çok zor bir süreç getirebilecek olsa da İran’ın ABD karşısında kararlı bir duruş sergilediğini aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum