Yatırım yapmaya başla!

Harley-Davidson Hisseleri Sene Başından Bu Yana %50’ye Yakın Geriledi

Dünya devi motosiklet markası Harley-Davidson hisseleri, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle dört ayda %49 düşüş gösterdi.
Harley-Davidson Hisseleri Sene Başından Bu Yana %50’ye Yakın Geriledi

Amerikan motor şirketi Harley-Davidson, Salı günü 2020’nin ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Koronavirüs salgını nedeniyle üretime ara veren ve dünya devinin motosiklet satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla %17,7 düşüş göstererek 40.439’a, motosiklet sevkiyatı ise %10 düşüşle 52.973’e geriledi.

Satışlar çeyreklik bazda %15,5 oranında azaldı. Pandemi nedeniyle faaliyetlerine ara veren Harley-Davidson, çalışanların maaşlarını geçici olarak azaltma ve işe alımları durdurma gibi tedbirleri devreye sokmuştu.

Dünya genelinde yeni vaka sayısında yavaş yavaş düşüş olması ve ABD’de son 24 saat içinde bildirilen can kaybının günler sonra ilk kez binin altına inmesi, işyerlerini de açılma adına cesaretlendirdi. Edinilen bilgiye göre Harley-Davidson’un da sosyal mesafe kurallarına uyarak, üretime yeniden başlamak üzere olduğu öğrenildi.

Harley-Davidson’ın motor gelirleri %8 azalarak 1,10 milyar dolar oldu.
Harley-Davidson Gelirler
Kaynak: Statista

Şirketin hisse başı geliri 80 sentten, 45 sente geriledi. Şirket yılın ilk çeyreğinde 69,7 milyon dolar net gelir açıkladı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 127,9 milyon dolar olmuştu. Motosiklet devinin Covid-19 pandemisi nedeniyle bozulan mali durumunu düzeltmek için ABD bankalarından 1,3 milyar dolar kredi almak üzere olduğu öğrenildi.

Salgını en az hasarla atlatmak isteyen firma, bu süreçte bazı çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmak zorunda kaldı. Harley-Davidson’ın (HOG) New York Borsası’nda işle gören hisse fiyatı 2020’nin başından bu yana %49 oranında geriledi.

Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, hisse senedi fiyatlarının Ocak ayından bu yana dalgalı bir seyir izleyerek gerilediğini görmekteyiz.

Harler Hisse Seğişim Oranları
Kaynak: İnvesting

HOG hisse senedi, 2020’nin ilk aylarında 35 dolar üzerinde seyrediyordu. TSİ 15:40’ta %1,45 artıda 18,94’ten işlem gören hisseler, salgının hızlandığı dönemde 16 dolara kadar indi. Bu düşüşte yer aldığı S&P 500 Endeksi’ndeki kayıpların da payı oldu.

S&P 500 Endeksi, koronavirüsün ilk başladığı günlerde sert düşüşle ayı piyasasına girdikten sonra, FED’in aldığı hızlı aksiyonlar sayesinde çabuk toparlandı. Ancak yine de sene başından bu yana %10’un üzerinde kayıp verdi.

Harley-Davidson CEO’su Jochen Zeitz, aldıkları her kararda hem çalışanlarının hem de toplumun refahını ön planda tuttuklarını söyledi. Salgın nedeniyle çalışma koşullarının değiştiğini ve buna hızlı bir şekilde adapte olmaları gerektiğini aktardı. Bu süreci en verimli bir şekilde atlatabilmek için gerekli olan tüm stratejik planları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum