Yatırım yapmaya başla!

Harika Bir Ebeveyn Olabilmek için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Harika Bir Ebeveyn Olabilmek için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dünyanın en zor mesleklerinden biri desem? Hatta biraz daha iddialı konuşup dünyanın en zor mesleği desem, cevabınız ne olur acaba? Hadi, bunu bir düşünelim. Hımm, dünyanın en çok kazanan şirketlerinden birini yönetmek olabilir mi? Belki. Peki ya bir ülke yönetmek? Bu daha mantıklı sanki, değil mi? Biliyorum, şu anda aklınıza milyonlarca şey geliyor. Ama halihazırda belki sizin de meşgul olduğunuz işin dünyanın en zor etkinliği olabileceğini düşünmüyorsunuz. Büyük ihtimalle şu an “yok canım, ben altı üstü bankacıyım, avukatım, öğretmenim…” diye düşünüyorsunuz. Eee zaten benim demek istediğim de para kazanmak için yaptığınız iş değil. Burada anlatmak istediğim, gönüllü olarak icra ettiğiniz mesleğiniz. Yani, anne babalık göreviniz!

Evet, ebeveynliğin dünyanın en zor işi olduğunu söylüyorum. Eminim ki burada abarttığımı düşünenler ya da bana hak vermeyenler olacaktır. Ama onlar ya henüz çocuk sahibi olmamış kişilerdir ya da anne babalığın gerçekte ne anlama geldiğini bilmiyorlardır. Yoksa hemen herkesin bu önermeme katılması gerekir. Çünkü annelik ve babalık, bu dünyaya gelen yeni bir hayatın her türlü sorumluğunu üzerine alabilmektir. Onu “hayırlı bir evlat” olarak yetiştirmek için çaba harcamak, her türlü ihtiyacını karşılamak ve başarılı bir birey olabilmesi için bir ömür boyu uğraşmaktır. Onunla eğlenebilmek, ağlayabilmek, her düşüşünde onunla birlikte kanayabilmektir. Kelimelerin anlatamayacağı kadar büyük bir sevgi beslemek, ilk defa gördüğün bir çift gözün karasına büyülenmektir ebeveynlik. Keskin bir çığlıkla başlayan bu yolculuk, insanın hem en zorlu hem de en eğlenceli mücadelesidir bir bakıma.

Evet, yolculuk! Tam da üzerine basmak istediğim nokta!

Her şey o güzel şeyin dünyaya gelişiyle başlar… Daha önce hiç görmediğiniz mucizevi bir varlık aylarca beklediğiniz halde, hayatınızın ortasına bir yıldırım gibi düşüverir. Ansızın değişen bir hayat ve ağlayan bir bebek ilk başta hayatınızı alt üst edecektir. Ancak zaman içinde birbirinize alışır ve size her bakımdan muhtaç olan bu varlığa tüm benliğinizle bağlanırsınız. Bundan sonra hayatınızı harika bir anne baba olmak için uğraşmakla geçirirsiniz. Peki, tertemiz küçük birer insan olarak dünyaya gelen çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz? Çocuklarınıza ne kadar iyi annelik babalık yapıyorsunuz? Sonuçta siz de harika bir ebeveyn olmak istiyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atmalısınız. Kim bilir, belki de gözden kaçırdığınız ufak tefek noktalar vardır. Bu noktaların farkına varabilmek için anne babaların en çok yaptığı hatalardan derleyerek hazırladığım bu yazıyı detaylıca incelemelisiniz.

İşte karşınızda harika bir ebeveyn olmak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

Her Şeyi Halleden Bir Süper Kahraman Olmayın

Her Şeyi Halleden Bir Süper Kahraman OlmayınÇocuğunuz her düştüğünde ona yardım etmek için koşmayın. Bırakın, kendi kendine kalkmanın keyfini yaşasın. Karşısına çıkan her sorunda, üstün yeteneklerinizle problemi ortadan kaldıran bir süper kahraman gibi davranmayın. İzin verin, o da kendi küçük zaferleriyle övünebilsin.

İlginizi Çekebilir: Çocuklara Sorumluluk Kazandırmak için Yapılması Gerekenler

İlgi Alanlarını Keşfetmeye Çalışın

İlgi Alanlarını Keşfetmeye ÇalışınÇocuklarınızı gözlemleyerek, onların ilgi alanlarını keşfetmeye çalışın. Atıyorum, kitap okumak yerine resim yapmayı tercih ediyorsa, bırakın istediği kadar çizip boyasın. Onun ilgi alanlarına karar vermek yerine, keşfetmesine yardımcı olun. Ve istediği şeyi yapabilmesi için ona destek verin. Kim bilir, belki de minik ressamınız geleceğin en iyi sanatçılarından biri olacak ve sizi gururlandıracaktır.

Deneyim Kazanmasını Sağlayın

Deneyim Kazanmasını SağlayınOnunla olabildiğince çok şey yapmaya çalışın. Kitap okuyun, şarkı söyleyin, basketbol oynayın, yüzmeye gidin, küçük deneyler yapın, alışveriş yapın… Bu şekilde onun nelere yeteneği olup olmadığını keşfedecek, bir anlamda geleceğinin temellerini atmış olacaksınız.

Tavsiye Ederiz: Öz Güveni Yüksek Çocuklar Yetiştirmek için 12 Öneri

Karar Verme Yeteneğini Güçlendirin

Karar Verme Yeteneğini GüçlendirinMesela, haftada bir gün belirleyin ve o gün çocuğunuza akşam yemeği için seçim yapmasını söyleyin. Ya da elinizde 5 çeşit kıyafet olsun ve ona istediğini seçebilme hakkı verin. Bu şekilde küçük izinler vererek, çocuğunuzun karar verme yeteneğini güçlendirecek ve özgüveninin artmasını sağlayacaksınız.

Disiplin ve Ceza Arasında Farklılıklar Olduğunu Bilin

Disiplin ve Ceza Arasında Farklılıklar Olduğunu BilinÇocuğunuzu disipline etmek ile ceza vermek arasında büyük bir farklılık olduğunu bilin. Ona bağırarak evden çıkmama cezası vermek yerine, yaptığı hatayı anlatmayı ve onu disipline etmek için farklı yöntemler kullanmayı denemelisiniz. Unutmayın ki sürekli cezalandırılan çocuklar, bir süre sonra bu duruma alışır ve aynı hataları tekrar tekrar yapmaktan hoşlanmaya başlarlar.

Göz Atın: Ailelerin Karne Günü Çocuklara Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Birlikte Kitap Okuyun

Birlikte Kitap OkuyunBaşarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin altın kuralları arasında birlikte kitap okumak da yer almaktadır. Her gün çocuğunuzla birlikte kitap okuyarak, onunla kaliteli vakit geçirebilir ve çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Gün içinde en azından 15 dakikanızı bu iş için ayırabilirsiniz sanırım, değil mi?

Aile Saatleri Yaratın

Aile Saatleri YaratınHem ailecek hem de akrabalarınızla geçireceğiniz saatler yaratın. Çocuğunuzun teyzeleri, halaları, büyükanneleri ve dedeleriyle de vakit geçirmesini sağlayın. Bu onların aile değerlerini güçlendirecek ve ilerideki aile yaşantılarına büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Tavsiye İçerik: Başarılı Çocuk Yetiştiren Ailelerin Ortak Özellikleri

Özür Dileyin

Özür DileyinÇok yoğun bir gün geçirmiş ve çocuğunuzun bitmek tükenmek bilmez soruları karşısında bunalarak ona kötü davranmış olabilirsiniz. Verdiğiniz sinema sözünü unutmuş ya da toplantınız nedeniyle onunla yemeğe çıkamamış olabilirsiniz. Üzülmeyin, bu tarz olaylar her anne babanın başına geliyor. Ama yapmanız gereken şey, hatalı olduğunuz yerlerde çocuğunuzdan özür dilemeyi öğrenmek olmalıdır. Karşınızda küçücük bir bebek olsa bile ondan özür dilemeli, neden böyle davrandığınızı açıklamalı ve aynı hatayı bir daha yapmayacağınızı üstüne basa basa söylemelisiniz.

Eşinizle Çatışmaya Düşmeyin

Eşinizle Çatışmaya DüşmeyinÇocuğunuzu yetiştirirken eşler arasında anlaşmazlık çıkması gayet olağandır. Atıyorum bir tanesi çocuğunun resim kursuna gitmesini isterken, bir tanesi ise piyano kursuna gitmesini isteyebilir. Ya da bir tanesi çocuğunun her isteğine göz yumarken, diğeri onun her şeyi yapmasına izin vermeyebilir. İşte bu durumda, çocuk ne yapacağını şaşıracak hayat boyu sürdüreceği bir ikileme düşebilir. Tam da bu nedenden dolayı partnerinizle oturup konuşmalı ve çocuğunuzu yetiştirme konusunda ortak bir noktaya varmalısınız. Yoksa aranızdaki çatışma, çocuğa da yansır ve onu başarısız bir birey olmaya doğru sürükler.

İlgili İçerik: Boşanmış Ailelerin Çocukları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuğunuza Bir Şeyleri Empoze Etmeye Çalışmayın

Çocuğunuza Bir Şeyleri Empoze Etmeye ÇalışmayınEğer matematikten hoşlanmıyorsa, onu bir matematik dahisi olması için zorlamayın. Eğer bu şekilde davranırsanız, ona öğrenmesini istediğiniz şeyi öğretmiş olmazsınız. Bu şekilde davranarak çocuğunuza yalnızca stresle başa çıkmayı ve dolayısıyla da mutsuzluğu aşılamış olursunuz.

Göz Atın: Çocuklara Söylenmemesi Gereken 10 Tehlikeli Cümle

Beklentilerinizi Yüksek Tutun

Beklentilerinizi Yüksek TutunOnun çok başarılı olmasını bekleyin, bunu ona hissettirin; ama başarısız olma ihtimaline karşı da onu hazırlayın. Yani beklentilerinizi her zaman yüksek tutun, ama olaylara gerçekçi yaklaştığınızdan da emin olun. Mesela; ders notları hiçbir zaman çok iyi olmamış çocuğunuzun ülkenin en iyi üniversitesine girmesini beklemeyin. Başarısızlıkları karşısında da onun yanında olacağınızı samimi bir dille anlatın.

Takdir Edin

Takdir EdinBaşarıları karşısında onu takdir etmekten çekinmeyin. Bazı anne babaların yaptığı gibi övgüler karşısında çocuğunuzun şımarmasından korkmayın. En basitinden kendinizden pay biçin. Başarılarınız karşısında kötü patronunuz tarafından takdir edilmediğinizde nasıl hissediyorsanız, siz onu alkışlamadığınızda çocuğunuz bunun katbekat fazlasını hissedecektir. Bu nedenle onu sarıp sarmalayın ve küçük şampiyonunuzu ödüllendirin.

Soru Sorun

Soru SorunÇocuğunuza her gün en az 5 tane soru sorun. Mesela; okulda eğlendin mi, öğle yemeğini sevdin mi, ne yapmak istersin… Bu şekilde onu önemsediğinizi hissedecek ve çok yoğun olduğunuz zamanlarda bile çocuğunuzun hayatında ne olup bittiğini öğrenmiş olacaksınız.

Sorumluluk Almayı Öğretin

Sorumluluk Almayı ÖğretinAğaç yaşken eğilir sözünün en kadar doğru olduğunu unutmayın. Küçük yaşlardayken bile ona sorumluluk almayı öğretin. Mesela; oyuncaklarını toplaması gerektiğini, dişlerini fırçalamasını, dolabını düzgün tutmasını anlasın. Unutmayın ki ona sorumluluk vermemek ve hiçbir şey yaptırmamak, sadece çocuğunuza zarar verecektir. Çünkü küçük yaşta sorumluluk almayı öğrenen bireylerin başarılı olma ihtimali her zaman daha yüksektir.

Birlikte Yemek Yiyin

Birlikte Yemek YiyinHer gün en az bir öğünü birlikte yemeye özen gösterin. Mesela, kahvaltılar ya da akşam yemeklerinde birlikte olun. Yapabiliyorsanız, her öğünde bir araya gelin. Yani bunu bir gelenek haline getirin. Çocuğunuz büyüdüğünde yalnız yediği yemekleri değil, birlikte olduğunuz anları hatırlayacaktır. Kendi ailesi için de böyle güzel anlar yaratmaya çalışacaktır.

Tavsiye İçerik: Çocukların Anne-Babalarından En Çok İstediği Şeyler

Çocuklarınıza Karşı Ayrımcı Yaklaşmayın

Çocuklarınıza Karşı Ayrımcı YaklaşmayınBirden fazla çocuğunuz varsa, sakın ola onlara karşı ayrımcı yaklaşmayın. Her birine eşit derecede ilgi gösterdiğinizden emin olun. Ama bunu yaparken de çocuklarınızın hepsinin farklı özelliklere sahip olduğunu unutmayın.

Onları Sınırlandırmayın

Onları SınırlandırmayınOnları sınırlandırmayın. Mesela “sen şunu yapamazsın, bu kesinlikle olmaz…” gibi sınırlamalar yapmayın. Zaten toplumun insanlar üzerinde yarattığı büyük bir baskı var. Bu baskının üzerine bir de siz tuz biber olmayın.

Çocukla Çocuk Olun

Çocukla Çocuk OlunHani büyüklerimiz hep derler ya “çocukla çocuk olunmaz” diye, işte siz büyüklerimizin bu sözüne kulak asmayın. Yani çocuğunuzla birlikte çocuk olun. Yaptığı saçma şakalara gülün, komiklikler yapın, onunla oyunlar oynayın, kısacası onlarla arkadaş olmayı da bilin.

İlginizi Çekebilir: Hem Çocuklarınızı Hem de Kendinizi Mutlu Etmenin 20 Eğlenceli Yolu

Yaratıcılığını Güçlendirecek Oyuncaklar Seçin

Yaratıcılığını Güçlendirecek Oyuncaklar SeçinÇocuğunuza yaratıcılığını güçlendirecek oyuncaklar satın alın. Legolar, oyun hamurları, oyuncak enstrümanlar ve daha pek çok farklı oyuncakla onu bir şeyler yaratmaya teşvik edin.

Kıyaslama Yapmayın

Kıyaslama YapmayınÇoğu anne babanın yaptığı bu hataya dikkat edin. Çocuğunuzu asla başka çocuklarla kıyaslamayın. “Bak Ayşe’nin oğlu nasıl dans ediyor, Fatma’nın kızının bütün dersleri pekiyiymiş” gibi cümleler kurarak; çocuğunuzu mutsuz bir birey olmaya itmeyin. Unutmayın ki her çocuk farklı bir bireydir ve her bireyin kendine has özellikleri vardır.

Ona Gelecek Hakkında Düşünmeyi Öğretin

Ona Gelecek Hakkında Düşünmeyi ÖğretinÇocuğunuz yeterince büyüdüğü zaman, ona geleceği hakkında düşünmesi gerektiğini öğretin. Mesela ona seneye yaz tatilinde ne yapmak istediğini, birkaç sene sonra hangi liseye gitmek istediğini, meslekler konusunda ne düşündüğünü sorun. Onunla hayalleri hakkında konuşun ve siz de hayallerinizden bahsedin. Bu küçük hamlelerle, çocuğunuzda sağlam bir gelecek bilinci oluşturmaya çalışın.

Televizyona Bağımlı Kalmayın!

Televizyona Bağımlı Kalmayın!Mümkünse evinizde hiç televizyon bulundurmayın. Çünkü bu çocuğunuzun hayal gücünü kısıtlar ve bu dünyadaki her şeyin ekrandaki sahte görüntülerden ibaret olduğunu sanmasına neden olur. Tabii, ülkemizdeki çoğu kişinin evinde televizyon olduğunu bildiğim için ben burada şöyle bir öneride bulunmak istiyorum. Yalnızca oturma odanızda televizyon bulundurun. Yani ne mutfakta ne de yatak odalarınızda başka bir televizyon daha olmasın. Çünkü bu sizin ailece geçirdiğiniz saatleri bir hayli arttıracaktır.

Ona Oyun Alanı Oluşturun

Ona Oyun Alanı OluşturunÇocuğunuzun oyuncaklarını evin her tarafında görmek istemiyorsanız, ona eğlenceli bir şekilde vakit geçirebileceği bir alan yaratmalısınız. Yan evinizin bir bölümünü onun oyun alanı olarak yeniden düzenlemelisiniz. Bu hem çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak hem de ortak yaşam alanınızda sizi rahatsız edebilecek karmaşayı engelleyecektir.

Birlikte Yemek Yapın

Birlikte Yemek YapınÇocuğunuzun kız ya da erkek olması fark etmez. Onunla yemek yaparak birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanları arttırın. Bırakın, yemeklerinizde onun da parmağı olsun. Emin olun ona yemek yapmayı sevdirerek, ortalığın dağılmasından çok daha fazla şey kazanmış olursunuz.

Sarılın

SarılınAkşam eve geldiğinizde, onu okuldan aldığınızda, kısacası gün içinde mutlaka ama mutlaka çocuğunuza sarılın. Onu sevdiğinizi hissettirin. Unutmayın ki çocuklar göz açıp kapayıncaya kadar büyüyüverirler. Bu nedenle, onu her gün kucaklayın ve sevgi gösterin. Onlara ileride hatırlayacakları güzel hatıralar bırakın.

Telefonunuzu Elinizden Bırakın

Telefonunuzu Elinizden BırakınYoksa siz de akşam eve geldiğinde telefonunun içine düşen şu ilgisiz ebeveynlerden biri misiniz? Umarım, değilsinizdir! Çünkü büyük ihtimalle çocuğunuzun yüzünü sadece birkaç saat görebiliyorsunuz. Bu saatlerinizi en değerli varlığınızla ilgilenerek geçirmek yerine, o saçma şeker oyunlarından birini oynayarak ya da sosyal medyada gezinerek harcıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir.

Göz Atın: Teknolojik Cihazların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Ergenlik mi? Herkesin Başına Geliyor, Bu Kadar Korkmayın!

Ergenlik mi? Herkesin Başına Geliyor, Bu Kadar Korkmayın!Henüz 5 yaşında bir çocuğunuz varsa, gelecek günlerini düşünüp kendinizi boş yere endişeye sokmayın. Ya da ergenlik dönemi denilen mutasyon sürecine girmiş bir çocuğunuz var diye bunalımlara girmeyin. Evet, bu dönem bazı çocuklarda çok daha zorlu geçmektedir. Ama bu zamanlarda ona karşı sabırlı davranmalı ve süreci atlatmasını beklemelisiniz. Küçük yetişkininiz sizden uzaklaşmaya çalışsa bile, ergenlik döneminde onun yanında olmaktan vazgeçmemelisiniz. Merak etmeyin, sadece birazcık sabırlı olmanız gerekiyor.

Haftada Bir Günü Sinema Tarihiniz Olarak Belirleyin

Haftada Bir Günü Sinema Tarihiniz Olarak BelirleyinÇocuğunuzla aranızdaki iletişiminizi güçlendirmek ve eğlenceli vakit geçirmek için haftada bir kere sinema günü yapın. Size pahalıya patlamayacak bu alışkanlık sayesinde, birbirinize daha sıkı bağlanacak ve aranızdaki dostluğu güçlendireceksiniz.

Tavsiye İçerik: Dışarıda Vakit Geçiren Çocukların Daha Başarılı Olma Nedenleri

Küçük Keşif Gezilerine Çıkın

Küçük Keşif Gezilerine ÇıkınÇocuğunuzla birlikte küçük keşif gezilerine çıkın. Onun doğayı keşfetmesini sağlayın. Çünkü çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediyelerden bir tanesi kazanacağı doğa sevgidir. Bu nedenle olabildiğince çok yeşil alanlarda vakit geçirmeye çalışın.

Onu Mutlu Bir Ortamda Yetiştirin

Onu Mutlu Bir Ortamda YetiştirinUnutmayın ki siz ne kadar çok mutlu olursanız, o da o kadar mutlu bir birey olur. Bu nedenle, ilk önce kendi mutluluğunuz için çaba harcamalısınız. Ona sevgi aşılamalı ve bunun için öncelikle kendi ailenizin etrafında koruyucu bir kalkan oluşturmalısınız. Unutmayın ki onun ilk rol modelleri siz olacaksınız. Yani onun mutlu, kendine güvenen, pozitif ve başarılı bir birey olmasını istiyorsanız; bu özelliklere önce siz sahip olmalısınız.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Galeriler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum