Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Harekete Geçtiler! Bu Altcoinde Fiyat Tersine mi Dönüyor?

Kripto para piyasalarında yeni yılda güçlü yükselişler sergilenirken, popüler bir altcoin için gelen veriler endişe yarattı! Detaylar haberde;
Harekete Geçtiler! Bu Altcoinde Fiyat Tersine mi Dönüyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları 2023 yılını genel olarak yükselişle geçirmeyi sürdürüyor. Gün içinde şu ana kadar yatay bir seyir gözlemlenirken, piyasa değeriyle ilk 20 arasında yer alan Litecoin (LTC) için gelen son veriler yatırımcılar arasında endişe yarattı.

LTC balinalarının varlıklarını satmaya başladığı görülürken, toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısının son iki haftadır düşüşte olması dikkat çekiyor.

Litecoin balina etkinliği fiyatların tersine döndüğünü gösteriyor. Peki, yatırımlar gerçekten tehlikede mi?

Veriler Uyarı Veriyor

Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment, geçen günkü raporunda yatırımcıları, balinalar arasındaki satış faaliyetindeki artış nedeniyle LTC fiyatının önümüzdeki günlerde düşebileceği konusunda uyardı.

Rapora göre son birkaç gün içinde LTC sahipleri arasındaki para dağılımı, altcoine olan talebin artması ve böylece balinaların uzun sürmeyebileceğinden endişe ettiği yapay bir yükseliş oluşturması nedeniyle kâr amaçlı bir hareketti.

GCM Yatırım Banner

Santiment’ten alınan veriler, son iki haftada 100 ila 1.000.000 LTC token tutan balina adreslerinin sayısının yüzde 0.2 düştüğünü gösterdi. Yılbaşından bugüne LTC’nin fiyatı yüzde 29 arttı. CoinMarketcap’ten alınan verilere göre haber yazımı esnasında altcoin 90.12 dolar karşılığında el değiştiriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

LTC Sahipleri Endişelenmeli mi?

Son birkaç hafta içinde genel kripto para piyasasındaki büyümeyi yansıtan LTC’nin toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısı 1 ila 12 Ocak arasında yüzde 14 arttı.

Kripto piyasasında artan toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısı, daha fazla tüccarın vadeli işlemler veya opsiyonlar gibi türevlerde yeni pozisyonlar açması anlamına geliyordu. Tipik olarak pazarda artan bir aktivite ve ilgiyi gösteriyordu. Ayrıca, daha fazla tüccarın piyasaya güven duymaya başladığını ve potansiyel fiyat hareketlerinden yararlanmak istediğini ortaya koymaktaydı.

Ancak, kâr elde etme başladığında ve birçok tüccar, LTC pozisyonlarını kapattığında, altcoinin toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısı kısa sürede düştü. CoinGlass’tan alınan verilere göre haber yazımı esnasında, 337 milyon dolar olan LTC’nin toplam vadeli işlem sözleşmesi, 12 Ocak’tan bu yana yüzde 13 düştü.

Bir varlığın toplam vadeli işlem sözleşmesi sayısındaki azalma genellikle bir düşüş sinyali olarak alınır. Tüccarların pozisyonlarını kapattığını gösterir, bu da piyasanın mevcut yönüne dair bir güven eksikliğinin veya genel aktivitede bir düşüşün sinyalini verebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Coinglass

LTC’nin günlük grafikteki fiyat hareketinin bir başka değerlendirmesi, altcoin fiyatı ile Chaikin Para Akışı (CMF) arasında düşüş eğilimi olduğunu ortaya çıkardı. LTC’nin CMF’si hala merkez hattının üzerinde konumlanmış olsa da, fiyatı yeni zirveleri kovalarken 13 Ocak’tan bu yana düşüş trendine girdi.

LTC Fiyatının Tersine Dönme Olasılığı Var mı?

Düşen bir CMF değeri, yüksek bir fiyatla birleştiğinde, piyasanın aşırı alım yaptığına ve bir fiyat düzeltmesi potansiyeli olabileceğine işaret edebilir. Litecoin’in fiyatı yüksek olmasına rağmen, arkasındaki satın alma baskısının azaldığı anlamına gelebilir. Bu ise piyasanın daha düşüş eğilimi gösterdiğini ve tüccarların bu kadar yüksek fiyatlardan alım yapmakta daha tereddütlü hale geldiğini gösterebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bu durum, tüccarların kar elde etmeyi veya piyasaya maruz kalma oranlarını azaltmayı düşünmeleri gerektiğinin bir işareti olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.