Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hardman’a Göre Enflasyon Verileri TCMB’yi Faiz İndirimine Yöneltebilir

Haziran ayı enflasyon verileri bugün açıklandı. Bu veriler bir süredir söz konusu olan ve piyasanın odaklandığı TCMB’nin faiz indirimine gitmesinin önünü açarak adeta bir fırsat yarattı.
Hardman’a Göre Enflasyon Verileri TCMB’yi Faiz İndirimine Yöneltebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah saat 10:00’da ilan edilen enflasyon rakamlarıyla birlikte her kesimden bireyin merakı gitti. Enflasyon Haziran ayında %0.03 arttı ve yıllık bazda %15.72 oldu. Bu oranlarla geçtiğimiz aya göre büyük düşüş meydana geldi.

Pek çok uzman TCMB’nin faiz indirimi uygulayacağı görüşündeyken, Türkiye’de yaz aylarında enflasyonun gerileme trendine girecek olması ve S-400 konusunun yaptırımsız ya da zararsız yaptırımlarla atlatılacağı algısı onları bu görüşe daha da yakınlaştırdı. Fakat bilindiği gibi TCMB Haziran ayındaki toplantısında gecelik repo faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemişti.

Bank Of Tokyo-Mitsubishi Kur Stratejisti Lee Hardman, bugün açıklanan enflasyon verilerinin TCMB’nin faiz indirimine gitmesi için fırsat yarattığını açıkladı.

Bank Of Tokyo Mitsubishi Kur Stratejisti Lee HardmanLee Hardman, bugün TÜİK tarafından ilan edilen enflasyon verilerinin TCMB’nin tutumunu nasıl etkileyeceğini ve hazinenin dolar veya Euro bazlı tahvil ihraç etmesinin etkilerini ifade etti.

Hardman’a göre enflasyon verileri TCMB’ye faizleri indirmede alan yaratırken, Fed’in Temmuz’da en az 25 baz puanlık faiz indirimi uygulamamasının Türk lirası gibi para birimlerini negatif yönde etkileyeceğini düşünüyor.

Hardman: “Enflasyon bu yıl keskin bir şekilde yavaşladı. Bu durum faizleri indirmek için TCMB’ye daha fazla alan yaratıyor. Politika faizi enflasyonun üzerinde kalıyor. Böylece indirim yapma olasılığı arttı.”

Enflaston Bu Yıl Keskin Bir Şekilde YavaşladıBu sabahki veriler enflasyonda yavaşlamanın devam ettiğini gösterirken TCMB’nin Temmuz toplantısında faiz indireceğine dair beklentiler yükselirken Hardman, dolar-Euro ihracının yatırımcıların iştahı açısından iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

Güvercin politika izleyen Fed ve AMB’nin de önümüzdeki aylarda faiz indirimine gideceği tahmin ediliyor. Hardman’a göre durum böyle olunca yabancı yatırımcılar yüksek getiriye kaçıyor. Amerikan Merkez Bankası Fed’in beklenen faiz indirimini uygulamaması halinde TL gibi para birimleri bundan olumsuz etkilenecek.

Senaryolar ise Fed’in Temmuz’da 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağı yönünde. Fed’de politika yapıcılar ve Başkan Powell’ın en az 50 baz puanlık bir faiz indirimi yönünden oy kullanacağı öngörülüyor. Fed’in bu beklentileri yerine getirmemesi halinde ise piyasalar bundan olumsuz etkilenecek gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu