Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Harap Olan Mariupol’dan Sivillerin Tahliyesi Umut Ediliyor

Kuşatma altındaki liman kenti Mariupol'dan 6 bin kadın, çocuk ve yaşlının bugün tahliye edilmesi umuluyor. İşte detaylar;
Harap Olan Mariupol’dan Sivillerin Tahliyesi Umut Ediliyor
Yorum

Rusya’nın kuşatması altında bulunan Mariupol’da yaklaşık 100 bin sivilin kaldığı açıklandı. Şehrin Belediye Başkanı Vadym Boichenko’nun ulusal televizyonda yaptığı açıklamaya göre; kentten 6 bin kadın, çocuk ve yaşlının Rusya ile bir ön anlaşmanın devam etmesi halinde tahliyesi umut ediliyor.

Boichenko, harap olan güney liman kentine gitmek için 90 otobüsün beklediğini söyledi. Anlaşmanın henüz sadece bir ön düzenleme olduğu ve yaklaşık 100 bin sivilin kaldığı konusunda da uyardı.

Anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda, 5 Mart’tan bu yana sivillerin Mariupol’dan diğer Ukrayna şehirlerine kaçması için güvenli koridor oluşturmaya yönelik ilk anlaşma olacak. Birçok kent sakini haftalardır ihtiyaç malzemelerinden mahrum bir şekilde yaşıyor.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk Facebook’ta, “Mariupol’da feci insani durum göz önüne alındığında, bugün çabalarımıza odaklanacağımız yer burasıdır. Çok zor güvenlik durumu göz önüne alındığında koridor eylemi sırasında değişiklikler olabilir,” dedi.

Ukrayna’nın insan hakları delegesi Liudmyla Denisova ise geçen hafta Rusya’nın Mariupol’un şu anda kontrol ettiği bölgelerden 134 bin kişiyi aldığını ve bunlardan 33 bininin zorla sınır dışı edildiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu