Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hapis Cezasını Getirecek Kripto Düzenlemesi Meclis’te!

Yakından takip edilen kripto varlık düzenlemesi yeni haftada Meclis gündemine alınacak. Düzenlemenin içeriğine ilişkin bilgiler haberde;
Hapis Cezasını Getirecek Kripto Düzenlemesi Meclis’te!
HABER GİRİŞ

Bayram tatilinin ardından yoğun bir mesaiye başlamaya hazırlanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kripto varlıklar masaya yatırılacak. Kripto para piyasasına getirilecek olan düzenlemeyi barındıran kanun teklifi yeni haftada görüşülecek.

Sermaye Piyasası Kanunu’nda (SPK) değişiklik öngören kanun teklifi Genel Kurul’da görüşülecek.
Söz konusu kanun teklifi ile kripto varlık hizmet sağlayıcıların faaliyette bulunabilmesi için SPK’dan izin alınması şartı getirilecek.

İzinsiz faaliyet yürüten hizmet sağlayıcılar adli para cezasının yanı sıra hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

Kripto para piyasasında işlenen zimmet suçunda da hizmet sağlayıcı yönetim kurulu başkan ve üyelerinin yanı sıra diğer mensuplara 8 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezaları getirilecek.

Söz konusu cezalardan kaçınmak için kripto varlık hizmet sağlayıcıları, yürürlük tarihinden itibaren 1 ay içinde faaliyet izni almak amacıyla SPK’ya gerekli başvuruları yapacak ya da müşterilerini zarara uğratmadan 3 aylık süre zarfında tasfiye kararı alacaklarına dair beyanda bulunacak.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcılar ise Türkiye’deki faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden sürede 3 ay içerisinde sonlandıracak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.