Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hanehalkı Enflasyon Beklentisi Mayıs’ta Üç Hanenin Üzerinde!

Koç Üniversitesi ve Konda tarafından düzenlenen Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA), Mayıs ayı için yüzde 113 olarak gerçekleşti. Detaylar haberde...
Hanehalkı Enflasyon Beklentisi Mayıs’ta Üç Hanenin Üzerinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koç Üniversitesi ve Konda tarafından düzenlenen Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi (TEBA) sonuçlarına göre, ankete katılanlar, Mayıs’ta enflasyonun yıllık nazda yüzde 113 olacağını tahmin ediyor.

Türkiye’deki 18 yaş üstü nüfusun enflasyon beklentilerini ölçmeyi amaçlayan araştırma, 17-19 Mayıs 2024 tarihlerinde telefonla görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında, 74 ilde ve 1414 farklı mahallede yaşayan 2 bin 867 kişiyle telefonla görüşme yapıldı.

Piyasa ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayında yaklaşık yüzde 75 yıllık enflasyon beklerken, hanehalkının Mayıs ayı enflasyon beklentisinin üç hane olduğu görülüyor. Ankette yıl sonu enflasyon beklentisi ise Nisan ayındaki ankete göre 4 puan düşerek yüzde 92 olarak belirlendi.

Hanehalkının yıl sonu beklentisi piyasa beklentilerinin iki katına ulaştı. TCMB’nin kendi tahmini yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 olacağı yönündeyken, TCMB’nin son piyasa katılımcıları anketinde ise yıl sonu beklentisi yüzde 43,6 olarak belirlenmişti.

Mayıs-Aralık Döneminde Düşüş Bekleniyor

TEBA’da yılın geri kalanı için hanehalkı enflasyon beklentilerine bakıldığında, Mayıs-Aralık döneminde enflasyonda 21 puanlık düşüş beklendiği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Ankette yerleşim yerine göre yapılan ayrımda, kırsal alanlardan metropol alanlara doğru gidildikçe enflasyon beklentisinin arttığı görüldü. Kırsal bölgelerde 2024 için yüzde 93 enflasyon beklenirken, metropollerde bu oran yüzde 95 oldu.

Katılımcıların çalışma durumuna göre incelendiğinde, en yüksek enflasyon beklentisine sahip grup emekliler oldu. Emeklileri işsizler izledi. Emekliler 2024’te yüzde 104 enflasyon beklerken, işsizlerin beklentisi yüzde 93 olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın