Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hanehalkı Borcundaki Düşüş, Amerikalıların Mali Açıdan İyi Olduğunu Göstermiyor

ABD hanehalkı borcu, ikinci çeyrekte 2014’ten bu yana ilk kez düşse de bu durum iyiye işaret etmiyor. İşte nedeni ve haberin detayları;
Hanehalkı Borcundaki Düşüş, Amerikalıların Mali Açıdan İyi Olduğunu Göstermiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

New York FED tarafından hazırlanan rapor, ABD hanehalkı borcunun ikinci çeyrekte yüzde 0,2 azalarak 14,27 trilyon dolara gerilediğini gösterse de bu durum borçların ödendiği anlamına gelmiyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi pandemi nedeniyle rekor düşük ekonomik verileri açıklamaya devam ediyor. Ancak dün açıklanan Temmuz ayı tarım dışı istihdamı ve geçtiğimiz günkü hanehalkı borç raporu gibi bazıları, eğilimin aksine iyimserlik vaat ediyor. Uzmanlarsa iyimser verilere değil verilerin altında gizlenen ya da yaklaşmakta olan tehlikelere dikkat çekiyor.

New York FED’in Hane Halkı Borcu ve Kredi Raporu da hakkında uyarı yapılan raporlar arasında.
ABD Hanehalkı Borç Düşüş
Kaynak: New York FED

Çünkü ikinci çeyreğe ilişkin rapor ABD hanehalkı borcunun 2014’ten bu yana ilk kez düşüş kaydettiğini gösterdi. İlk çeyreğe kıyasla yüzde 0,2 azalan borç 14,27 trilyon dolara gerilerken yıllık bazda 406 milyar dolar arttı.

Hanehalkı borç düşüşüne en büyük katkıyı kredi kartı borçlarındaki düşüş yaparken, bunun nedeni Covid nedeniyle tüketicilerin kredi kartı harcamalarını azaltması oldu. Toplam hanehalkı borcunda en yüksek payı ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 63 milyar dolar artışla 9,78 trilyon dolar olan konut kredileri aldı.

Ancak MarketWatch’un haberine göre hanehalkı borcundaki düşüş, Amerikalıların mali açıdan daha iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Emlak sitesi Apartment List’ten gelen ayrı bir anket, üç kişiden birinin bu ay kirasını veya ipoteğini tam olarak ödeyemediğini ortaya çıkardı. Nitekim borçlardaki gerileme, insanları kredilerini ödediğinin bir işaretinden ziyade insanların harcamalarını daha fazla kesmelerinin bir yansımasıydı.

Bankrate analisti Greg McBride, harcama toparlandıkça ödenmemiş borç rakamlarının da artacağını belirtti. LendingTree baş ekonomisti Tendayi Kapfidze ise tüketici kredilerindeki büyümenin muhtemelen durgun kalacağını çünkü borç verenlerin yeni krediler için standartları sıkılaştırdığını ve bazılarının kredi limitlerini düşürüp hesapları kapattığını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu