Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hamsideki Bolluk Balıkçılar ve Tüketicileri En Az 2 Ay Daha Sevindirecek!

Bu sezonu oldukça verimli geçiren kış aylarının vazgeçilmezi hamsi, hem balıkçıları hem de tüketicileri memnun etmeyi sürdürüyor.
Hamsideki Bolluk Balıkçılar ve Tüketicileri En Az 2 Ay Daha Sevindirecek!
Son Güncelleme: 
Yorum

İnsan sağlığına sayısız faydaları ve lezzeti nedeniyle özellikle kış mevsimlerinde sofraların bir numaralı besini olan hamsi, 2019 sezonununda balıkçıların ağlarını boş bırakmadı. Karadeniz Bölgesi’nde görülen hamsi bolluğu balıkçılar ve tüketicileri tatmin etmeye yetti.

Karadeniz’in başta gelen balıkçı limanlarından Akçakoca’da 1 Eylül itibarıyla kaldırılan av yasağının ardından denize açılan balıkçılar, son yılların en yoğun hamsi bolluğuyla karşı karşıya kaldılar.

Balıkçılar Bollukla Karşı Karşıya KaldıHamside bu sezon görülen bolluğa rağmen diğer balık türlerinde adeta kıtlık yaşanıyor olması fiyatlara da yansıyor.  Açıklama yapan Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, hamsi dışındaki diğer balık türlerinin bu sezon beklentiyi karşılamadığını ifade etti. Şu an Türkiye’nin Batı, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hamsi avcılığının aksaksız devam ettiğini duyurdu.

Hamside görülen bolluğun balık tezgahlarına yansıdığını açıklayan Karakaş, piyasadaki en iyi hamsinin kilogram başına 10 TL’den alıcı bulduğunu söyledi. Hamsinin bu durumunu en az 2 ay daha sürdüreceğini öngördü ve tüketicilerin bu sezonda uygun fiyatlardan bol bol hamsi yiyeceğinin haberini verdi.

Karakaş, hamsi fiyatlarının ilerleyen dönemlerde daha fazla düşeceğini tahmin etmediğini açıkladı.

Hamsi Fiyatları İlerleyen Dönemlerde DüşmeyecekBu noktada hamside bolluk yaşandıkça fiyatların düşeceğini sanmadığını açıklayan Karakaş, şu an hamsinin en yağlı dönemleri olduğunu ve bu sebeple de balık stokçularına şoklama fırsatı doğduğunu belirtti. Pek çok satıcının yaz aylarında da hamsi satabilmek için hamsiyi dolaplara atmaya başladığını ifade etti.

Hamsi fiyatlarının havalar çok soğuk ya da fırtınalı giderse kilogram başına 12-13 TL olabileceğini öngören Karakuş, aynı bolluk devam etse dahi 7 liradan aşağı düşmesinin mümkün olmadığını söyledi. Genel olarak fiyatların 10 TL civarında olacağını belirtti.

Karakaş, denizlerde hamsi dışındaki balıklarda kıtlık yaşanmasının tekneleri hamsi avcılığa yönelttiğini dile getirdi. Bu durumda tüketicilerin de hamsiye yöneldiği için avcılığın erken başladığını ekledi. Ardından şu an hamsi tüketmek için en uygun zamanda olduğumuzu hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu