Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrolün Varil Fiyatı Üretim Anlaşmazlığıyla 77 Dolara Dayandı

OPEC ve ortaklarından üretim konusunda sonuç çıkmaması petrol fiyatlarını yukarı çekerken, yıllık zirve yenilendi.
Ham Petrolün Varil Fiyatı Üretim Anlaşmazlığıyla 77 Dolara Dayandı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), geçen hafta yapılması planlanan 18. bakanlar toplantısını bir kez daha iptal etti. Üretim konusunda izlenecek yolun belirleneceği toplantı, üye ülkeler arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle son anda iptal edildi.

Petrol fiyatları ise söz konusu gelişmenin ardından sert yükseldi. OPEC delegelerinin çoğu günlük 400 bin varil üretim artışı önerisini destekledi. Fakat Birleşik Arap Emirlikleri bu miktarın daha da artırılmasını istedi.

Aşılama konusunda yaşanacak sıkıntıların ve delta varyantının petrol talebinde bozulma yaratacağını düşünen üyelerin büyük bir kısmı, kademeli üretim artışından yana.

77 dolara dayanan Batı Teksas türü ham petrolü, %2 artıda seyrediyor.
Ham Petrol 76,72 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

76,73 dolardan işlem gören ham petrol üretim konusunda uzlaşıya sağlanamamasının etkisiyle 76,98 dolara tırmandı. En son bu seviyeleri 2018 yılının Ekim ayında görmüştü. %0,56 artışla 77,55 dolardan işlem gören Brent türü petrol ise 77,83’e çıkarak yıllık zirveyi tazeledi.

Son sıçramanın ardından Amerikan ham petrolünün varil fiyatı aylık %10,78, yıllık %89,43 artmış oldu.

Analistler kısa vadede 75,00 – 75,50 bölgesinin önemli olduğunu belirtiyor. Bu bölge dışında fiyatların netlik kazanacağı ifade edilirken, hafta içinde OPEC tarafından yeni bir gelişme olup olmayacağı takip edilecek.

İntegral Yatırım ham petrolde 77 doları direnç seviyesi olarak gösteriyor. Bunun altında alım fırsatı doğacağını ve 75 seviyesinin gündeme geleceği belirtiliyor. Takip edilmesi önerilen destek seviyeleri 75,45 – 75,80 – 76,20, direnç seviyeleri ise 77,00 – 77,40 – 77,75 şeklinde.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum