Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrol Koronavirüsün Yarattığı Talep Endişesiyle 50 Dolar Sınırında Geziniyor

Çin’de günlük petrol talebinin %20 azalması ve artan küresel talep endişesi fiyatları baskılamaya devam ediyor. OPEC’in bu ay içinde petrol fiyatlarındaki sert düşüşü değerlendirmek için toplanması bekleniyor.
Ham Petrol Koronavirüsün Yarattığı Talep Endişesiyle 50 Dolar Sınırında Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyanın Çin’de başlayan virüs salgınını takip ettiği şu günlerde, petrol fiyatları düşüş eğilimli hareket ediyor. Küresel talebin azalacağına dair oluşan kaygı fiyatları baskılarken, ham petrolün varili Pazartesi günkü işlemlerde 50 dolar sınırında hareket etti. Brent petrol ise 55 dolara kadar geriledi.

Koronavirüs Çin’de petrol talebinin %20 oranında azalmasına sebep oldu.

Petrol Talep AzlığıDünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’de günlük petrol talebi 3 milyona yakın düşüş kaydetti. Aralık ayının ortasında başlayan üzücü olay her geçen gün şiddetini artırırken, son belirlemelere göre virüs nedeniyle 400’ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki günlük petrol talebi ise %20 oranında azaldı.

Bu düşüşün 2008 – 2009 yıllarında yaşanan küresel finans krizinden ve 11 Eylül saldırılarından bu yana görülen en sert düşüş olduğu belirtildi. Again Capital LLC partnerı John Kilduff, söz konusu gelişmelerin petrol piyasası için siyah kuğu olduğunu söyledi. Küresel gösterge Brent petrolün varil fiyatı 20 Ocak’tan bu yana %10’un üzerinde düşüş gösterdi.

Ham petrolün varili Pazartesi günkü işlemlerde 50,59 – 51,97 dolar arasında hareket etti.

Petrol FiyatlarıŞu dakikalarda %1,48 ekside 55,78 dolardan işlem gören Brent petrolün varili gün içinde 55,42 – 56,77 dolar arasında hareket etti. OPEC ve ortaklarının petrol fiyatlarındaki sert düşüşe karşı nasıl bir hamle alacakları konusunu değerlendirmek için toplanabilecekleri öğrenildi.

En yakın toplantının 4-5 Mart tarihlerinde olmasına karşın, fiyatlarda son günlerde görülen düşüşü değerlendirmek için daha erken bir tarihe alınabileceği belirtildi. OPEC’ten bir temsilcinin aktardığı bilgiye göre söz konusu toplantı 8-9 Şubat veya 14-15 tarihlerinde yapılabilir.

Çin’de Yeni Yıl tatilinin ardından ilk işlem gününde borsada işlem gören hisse senetlerinin neredeyse tamamı taban fiyata geriledi. Emtia grubu içinde en fazla düşüş ham petrolde olurken, demir cevheri kontratı %8 geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%