Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

60 Dolar Altında Seyreden Ham Petrolün Haftalık Kaybı %10’u Aştı

Dün başlattığı düşüşünü bugün de devam ettiren petrol fiyatları %1,50'nin üzerinde ekside fiyatlanıyor. Artan stoklar, yaklaşık altı aydır süren yükselişin sonlanmasına sebep oldu.
60 Dolar Altında Seyreden Ham Petrolün Haftalık Kaybı %10’u Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü 6 dolarlık düşüş gösteren petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketi bugün de devam ediyor. Nisan vadeli Batı Teksas tipi ham petrol 59, Mayıs vadeli Brent petrolü 62 dolardan işlem görüyor.

ABD türü ham petrolün varil fiyatı, saat 16.00’da %1,52 ekside işlem görüyor.
Ham Petrol 59 Dolara Geriledi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

15 Mart haftasına 66 dolar üstünde başlayan ham petrol, artan ABD stok verileriyle düşüşe geçti. Buna bir de Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) çok fazla stok olduğunu bildirmesi eklenince, fiyatlardaki kayıp hızlandı. Perşembe gününe kadar 64 dolara inen petrol, dünkü işlemlerde sert düşüş sergiledi.

Günün ikinci yarısında 64 dolardan, 58’e indi. Haftanın son işlem gününe 59 dolar civarından başlayan fiyatlar, gün içinde 59,11 – 60,34 arasında hareket etti. Bu değişimle birlikte haftalık bazda %10’un üzerinde değer kaybetmiş oldu.

60,50 – 61,00 bölgesinin önemli olduğunu belirten analistler, bu aralığın altında düşüşlerin devam edeceğini aktarıyor. Fiyatlarda birinci destek seviyesi 57,67, ikinci destek 58,44 olarak izleniyor.

61,50 dolar üzerinde 4 saatlik kapanışlarda yükselişin sürmesi ve 60,67 – 62,12 bölgesinin direnç seviyeleri olarak takip edileceği ifade ediliyor. IEA raporunda küresel petrol talebi %6 artırılsa da salgın öncesi döneme 2023 yılından önce dönemeyeceği bildirildi. Bu açıklamalar ve haftalık 2,4 milyon varil artan stoklar, fiyatları aşağı çeken en önemli gelişmeler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu