Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol Fiyatları Küresel Piyasalarda 4 Yılın Zirvesini Gördü!

Petrol fiyatları, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ikinci turunun yaklaşması ve artan arz endişeleri ile son dört yılın en yükseğine yaklaştı.
Ham Petrol Fiyatları Küresel Piyasalarda 4 Yılın Zirvesini Gördü!

ABD’nin İran’a yönelik uygulayacağı yaptırımların ikinci turunun yaklaşmasıyla petrol piyasasında endişeler arttı. ABD’nin, kamuoyunda nükleer anlaşma olarak bilinen düzenlemeden geri çekilmesiyle birlikte, İran’ın otomotiv sektörü, dolar, altın ve diğer değerli metal ticareti olmak üzere sanayisine bazı engeller gelirken, Kasım ayında başlaması planlanan ikinci yaptırım dalgası ile petrol ticaretinin ve merkez bankasının hedef alınacağı biliniyor. Petrol fiyatları, söz konusu yaptırımların yaklaşmasıyla doğan arz endişeleri ile dört yılın en yüksek seviyesini gördü.

Küresel ham petrol fiyatları, söz konusu gelişmelerin etkisiyle yaklaşık dört yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Vadeli petrol kontratları dün 2014 yılının Kasım ayından bu yana en yüksek kapanışını yaptı. İran’da ham petrol ihracatı, ABD yaptırımlarının yaklaşmasıyla son iki buçuk yılın en düşük seviyesine inerken, diğer taraftan 1994 yılından bu yana yürürlükte olan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)’nın kaldırılıp, yerine 1 trilyon dolardan fazla ticaret hacmini kapsayan USMCA’nın uygulayamaya alınacağına dair gelişmelerin de fiyatlar üzerinde etken olduğu belirtiliyor.

Samsung Futures Inc. Emtia Analisti Kim Kwangrae, piyasanın İran’dan kaynaklanacak arz kesintilerinin etkisinin boyutunu ve Suudi Arabistan ile Rusya’nın kayıplarını giderip gideremeyeceğini fiyatladığını, buna ek olarak ABD, Meksika ve Kanasa arasındaki yeni ticaret anlaşmasının petrol piyasasına nasıl etki edeceğini izlediğin belirtti.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü 29 sent yükselerek varil başına 75,59 dolara geldi.

Aralık vadeli Brent tipi petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında varil başında 84,99 dolara kadar yükseldi. Ham petrol fiyatları, İran ve Venezuela gibi ülkelerden kaynaklanan arz kayıplarının küresel piyasalarda etkisi olmaya devam etmesiyle birlikte, Ağustos ayından bu yana %16 artış gösterdi.

Petrol Fiyatlarını ve Canlı Grafiği Görmek için Tıklayın

OPEC ve ortaklarının, ABD Başkanı Donald Trump’ın fiyatları düşürme yönündeki taleplerine rağmen konu üzerinde fazla durmaması da yükselişte etken oldu. Piyasa uzmanları, ABD’nin İran yaptırımları sonrasında petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerine çıkabileceğini öngörürken, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının yükselmesi veya son bulmamasının yarattığı endişe ile talebin azalabileceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum