Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrol 80 Dolara Ulaşırken Motorin için Kötü Haber Geldi

Geçtiğimiz gün benzine gelen zammın ardından motorin için de kötü haber geldi. Petrol fiyatları artarken akaryakıt fiyatları nasıl değişecek?
Ham Petrol 80 Dolara Ulaşırken Motorin için Kötü Haber Geldi
Yorum

Geçen yıl rekor seviyelerde motorin ve benzin fiyatlarına gelen zamlar, özellikle araç sahiplerini etkilemişti. Son dönemde bir kez indirimin ardından iki kez zamma maruz kalan benzinin litre fiyatı 19,70 TL’ye yükselirken motorin tarafından da kötü haber geldi. Yeni yılın ilk ayında 15 günlük dilimde fiyatı değişmeyen motorine 1,05 TL zam gelmesi bekleniyor.

Türkiye’de akaryakıt fiyatları en çok küresel petrolün durumundan ve dolar kurundaki hareketlerden etkileniyor. Dolar kuru 18,80 seviyesinde seyrediyor. Kurda ciddi bir artış görülmemesine rağmen akaryakıt fiyatlarının neden arttığı birçok vatandaş tarafından merak ediliyor.

Petrol fiyatlarının son haftalardaki yukarı yönlü hareketi akaryakıt fiyatlarına gelen zammın ana kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Ham Petrol 80 dolar seviyesine çıkarken, brent petrol de 85,4 dolarda seyrediyor.

Güncel akaryakıt fiyatların bakıldığında dün yapılan zamla birlikte benzinin fiyatı 19,7 TL’ye çıktı.

Şu anda 22,12 TL olan motorin bugün yapılması beklenen zamla birlikte 23,17 TL’ye artacak. Otogaz ise 10,2 TL’den alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%